Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

O energetyce na Politechnice. We wtorek panel dyskusyjny „Przyszłość Energetyczna Polski”

13.03.2015 | Aktualizacja: 17.03.2015 16:12

(fot. Fotolia)

Kim jest prosument? Czy bycie nim jest opłacalne? Jak nim zostać? I jakie rozwiązania stosuje się najczęściej w energetyce prosumenckiej? – o tym m.in. będą rozmawiać uczestnicy wtorkowego panelu dyskusyjnego. Zapraszają na niego Studenckie Koło Naukowe Płomień i Koło Naukowe Wydziału Chemicznego Allin
Podstawą polskiego systemu energetycznego są  obecnie duże, skoncentrowane moce produkcyjne oparte przede wszystkim na węglu kamiennym i brunatnym. Każda taka nowa inwestycja wiąże się z wieloletnią budową elektrowni i dużymi wydatkami, liczonym w miliardach euro.
Wiele państw zachęca swoich obywateli do mikrogeneracji i stania się prosumentem, czyli stworzenia przydomowej elektrociepłowni.


- Energetyka prosumencka to temat bardzo aktualny, bo właśnie wyszła nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii, która wiele zmienia dla prosumenta – opowiada Monika Żurawska, prezes Studenckiego Koła Naukowego „Płomień”, wyjaśniając tematykę tegorocznego panelu energetycznego na Politechnice Wrocławskiej.
Panel zaplanowano na wtorek, początek o godz. 11 w Auli Politechniki Wrocławskiej. Wezmą w nim udział prof. Jan Kiciński z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN, Janusz Markowski z Wydziału Funduszy Unijnych i Odnawialnych Źródeł Energii w Banku BGŻ, Leszek Kuliński ze Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, a jednocześnie wójt gminy Kobylnica, która w dużej mierze jest zasilana ze źródeł odnawialnych, bo dzięki dużej inwestycji ponad 400 domów zostało tam wyposażonych w takie instalacje, Bartłomiej Pawlak, prezes BOŚ Eko Profit i Wojciech Stawiany, doradca prezesa w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Wśród gości spodziewamy się przedstawicieli firmy Fortum, Urzędu Regulacji Energetyki, redaktora naczelnego portalu CIRE, największego branżowego portalu energetycznego, będą także przedstawiciele władz Wydziałów Chemicznego i Mechaniczno-Energetycznego – opowiada Monika Żurawska. - Mamy nadzieję, że studenci i pracownicy naukowi też nas nie zawiodą i zjawią się licznie. Być może nasz panel dyskusyjny skłoni słuchaczy do założenia w domu instalacji prosumenckiej i stosowania odnawialnych źródeł energii.
r, km