Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

303 firmy dostały Dolnośląskie Bony na Innowacje - konferencja

26.11.2014 | Aktualizacja: 11.12.2014 14:32

(fot. Fotolia)

Wrocławskie Centrum Transferu Technologii chce podsumować kończący się właśnie program „Dolnośląski Bon na Innowacje”. 11 grudnia organizuje konferencję, której tematem będzie współpraca przedsiębiorców z naukowcami
„Dolnośląski Bon na Innowacje” to program realizowany wspólnie przez Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej i dolnośląski urząd marszałkowski. Finansuje prace badawczo-rozwojowe, przedwdrożeniowe i wdrożeniowe wykonywane przez jednostki naukowe dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki temu mogą one wprowadzić na rynek nowy, innowacyjny lub ulepszony produkt albo usługę.


Wśród zrealizowanych badań były np. te, które przeprowadził dr inż. Przemysław Plaskota z Politechniki Wrocławskiej dla Wojciecha Marka, lekarza prowadzącego indywidualną praktykę.  Ortopeda poprosił o ocenę wykonalności urządzenia, które ma ograniczyć powikłania podczas implantacji endoprotez stawów biodrowych. - W efekcie udało się udoskonalić technikę wstawiania endoprotezy poprzez zmniejszenie ryzyka złamań kości udowej, co jest jednym z najczęściej występujących powikłań śródoperacyjnych. Dzięki zebranym danym możliwe było zbudowanie urządzenia, które informuje operującego lekarza o ryzyku wystąpienia złamania – opowiadał dr inż. Przemysław Plaskota.
Innym z projektów było przygotowanie prototypów klawiatur komputerowych, które można używać, wykorzystując tylko jedną rękę. Taka klawiatura może służyć nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale także pracownikom wykonującym zawody, w których konieczne jest jednoczesne używanie klawiatury i myszki komputerowej. W przygotowaniu „ergonomicznej klawiatury do obsługi jednoręcznej” Biuru Konstrukcyjnemu Leszek Chojnacki „Compcad” pomógł dr inż Tomasz Boratyński.
Program dobiega już końca. Skorzystały z niego 303 firmy z naszego regionu, które uzyskały dofinansowanie (w postaci bonu) o wartości 18 tys. zł.  11 grudnia WCTT i urząd marszałkowski podsumują program i opowiedzą o możliwościach uzyskania podobnego wsparcia w przyszłości.
Konferencja odbędzie się w Hotelu Mercure we Wrocławiu przy placu Dominikańskim, w Sali Tumskiej (na parterze). Każdy jej uczestnik dostanie katalog z przykładami innowacyjnych produktów i usług wspartych ze środków programu.
Udział w konferencji jest bezpłatny, ale konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie chęci  uczestnictwa. Organizatorzy czekają na maile do 8 grudnia pod adresem: dolnoslaskibon@wctt.pl. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, nazwę reprezentowanej instytucji i numeru telefonu.
Więcej informacji o na stronie www.dolnoslaskibon.pll.
lucy