Studenci architektury projektowali budynek Expo 2021 na placu Nowy Targ we Wrocławiu. Ich prace będą wystawione w grudniu w „Galerii 13” w podziemiach Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej

Warsztaty „Architektura Energoaktywna” zorganizowało Koło Naukowe Eko-Studio pod kierunkiem dr arch. Anny Bać. Wzięło w nich udział 21 studentów-dyplomantów Wydziału Architektury. Pracowali przez dwa dni (7-8 listopada), na ogół w 3-osobowych grupach.
- Tematem warsztatów był projekt budynku Expo 2021 na placu Nowy Targ we Wrocławiu – mówi dr arch. Anna Bać. – Powstało siedem projektów budynku, który miał pełnić funkcję pokazową – jak zastosować różne odnawialne źródła energii w systemach pasywnych, np.: wykorzystanie słońca, ochronę przed nadmiernym promieniowaniem, gromadzenie ciepła w specjalnych ścianach.
Trzy spośród projektowanych budynków miały charakter wież kumulujących energię.

Wygrała praca, której autorki: Sara Zapotoczna i Karolina Bloch, zastosowały małą spalarnię biomasy - odpadów pochodzących z terenów zieleni miejskiej. Ten dwukondygnacyjny obiekt nazwany został „Oddać ziemi to, co jej zabrano”. To, co na placu jest kostką betonową, zamieniono w projekcie na trawnik, na piętrze budynku przewidziano miejsce na całoroczne uprawy roślin, a przy trawniku zaplanowano kafejkę, w której można będzie pić soki ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw, uprawianych na piętrze budynku. Obiekt miał posiadać także strefę „chillout”.

W większości projektów do ogrzewania budynku Expo wykorzystano ciepło zgromadzone w parkingu podziemnym pod placem, połączone z oczyszczeniem powietrza ze spalin. Jeden z zespołów (Michał Bala, Paweł Chorążykiewicz i Paweł Popow) zaproponował budynek w kształcie wieży-drzewa, które oczyszcza te spaliny. Miały być przeciągnięte z podziemnego garażu w kominie wewnątrz wieży. Spaliny miały być elementem pokazowym – można by zobaczyć, ile CO2 i innych szkodliwych związków wytwarzają samochody w parkingu. Byłby to też element edukacyjny: popatrzcie: co produkujemy, i jakie to jest brudne. Spaliny przechodząc przez komin ulegałyby oczyszczeniu i wychodziły z wieży jako czyste powietrze.

- Nowością tych warsztatów było to, że studenci mogli pracować także pod okiem specjalistów innych branż, co bardzo poszerza ich wiedzę i doświadczenia – podkreśla dr Bać. Specjalistami tymi byli: Łukasz Sajewicz z firmy Viessmann, która sponsorowała warsztaty, dr Piotr Kęskiewicz z Wydziału Inżynierii Środowiska i dr Łukasz Nowak z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.
Nad architektoniczną stroną warsztatowych projektów, oprócz organizatorów: dr Anny Bać, mgra Piotra Michalskiego i mgra Mateusza Sikorskiego, czuwali też dr arch. Piotr Kuczia i prodziekan dr arch. Bogusław Wowrzeczka jako eksperci od designu architektury energoaktywnej.
Dr Anna Bać: - Zależy nam na tym, żeby te projekty były także ciekawą architekturą, nie tylko czystą technologią. Zarówno warsztaty, jak i konkurs mają pomagać studentom w dochodzeniu do architektury 0-energetycznej, czyli takiej, gdzie bilansują się energia przychodząca z zewnątrz i ta zużywana w budynku.

Warsztatom towarzyszył otwarty wykład, który dr arch. Piotr Kuczia wygłosił na temat architektury ekologicznej. Piotr Kuczia od ponad 20 lat zajmuje się architekturą ekologiczną i solarną. Jego projekty były publikowane w czasopismach i książkach na całym świecie. Jest laureatem wielu nagród, m.in. nominowany do prestiżowej nagrody Miesa Van der Rohe. Studentom przedstawił kilka swoich projektów, w których stosuje wszelkie dostępne rozwiązania energooszcznędne, np.: odpowiednie kształtowanie budynku, systemy bierne, ogniwa fotowoltaiczne, pompy, rekuperatory, a także specjalne wymienniki ciepła w postaci podziemnych kanałów z wodą. Zaprezentował m.in. modelowy, wielokrotnie nagradzany dom ekologiczny koło Pszczyny, który pochłania tylko 10 proc. energii zużywanej przez przeciętny polski budynek.
Koło Naukowe Eko-Studio planuje już kolejne weekendowe warsztaty, które rozpoczną się 28 listopada. Tym razem tematem będzie projektowanie izolacji w domu pasywnym.
Km
Zdjęcia: Karolina Mazurkiewicz, Krzysztof Mazur