Uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej XIII Forum Urbes Medii Aevi spotkają się tym razem we Wrocławiu. W Arsenale 22 września będą dyskutować o średniowiecznej i późniejszej architekturze ceglanej w Europie Środkowej. Politechnika Wrocławska współorganizuje spotkanie Tegoroczna konferencja FUMA nosi tytuł: „Bricks and building ceramics in medieval and modern urban architecture of Central Europe”. Podczas niej omawiane będą między innymi: pochodzenie ceramicznej architektury na Śląsku, średniowieczne techniki ceramiczne na przykładzie kościoła dominikanów w Krakowie, początki murowanej architektury miejskiej w Poznaniu, ceglana architektura klasztorów w Opawie i zastosowanie cegieł w średniowiecznej architekturze południowych Moraw, a także średniowiecznej terakoty w pałacu królewskim w Budzie.
 Nie zabraknie także tematów wrocławskich. Będzie można poznać: proces budowania XIV-wiecznych murów obronnych Wrocławia, wrocławski warsztat budowlany w XV i XVI wieku, XII- i XIII-wieczne ceramiczne materiały budowlane znalezione podczas wykopalisk na placu Nowy Targ oraz cegły stosowane w różnych fazach budowy piastowskiego zamku na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.
W ramach konferencji 23 i 24 września odbędą się także wycieczki po Wrocławiu, a także do Świdnicy, Bolkowa, Legnicy i Środy Śląskiej. Konferencja rozpoczyna się 22 września o godzinie 9 w Arsenale – Muzeum Miejskim Wrocławia przy ul. Cieszyńskiego 9. Organizatorami konferencji są: Archaia Brno o.p.s., Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Muzeum Miejskie Wrocławia, Urząd ds. Zabytków Republiki Słowacji i Muzeum Historyczne Budapesztu. km
|