Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Badania i Technologie

Drukuj

​Małe lasery z dużymi możliwościami

30.04.2014 | Aktualizacja: 05.05.2014 12:51

Zespół prof. Abramskiego (fot. Krzysztof Mazur)

10 LAT W UNII EUROPEJSKIEJ. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wzięli udział w projekcie badawczym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ich zadaniem było skonstruowanie innowacyjnego lasera dla potrzeb metrologii optycznej 

Projektem zajęła się Grupa Elektroniki Laserowej i Światłowodowej Politechniki Wrocławskiej, kierowana przez profesora Krzysztofa Abramskiego. Jej prace sfinansowała Unia Europejska w ramach programu Porozumienie o Europejskim Państwie Współpracującym (PECS).

ue-pwr_1.jpg
Nad laserem od 2012 r. do stycznia tego roku pracowali przede wszystkim dr Grzegorz Dudzik i dr Jarosław Sotor. - Opracowali konstrukcję unikatowego mikrolasera z tak zwaną wymuszoną pracą jednoczęstotliwościową, bardzo pożądaną w precyzyjnej metrologii laserowej. Ta konstrukcja zasadza się na pewnych rozwiązaniach zainspirowanych w doktoracie dr Sotora. Chcemy je teraz opatentować, dlatego nie zdradzamy na razie wielu szczegółów – opowiada profesor Abramski.

W metrologii optycznej potrzebne są lasery o bardzo dużej stałości częstotliwości. Wyzwaniem dla naukowców jest też to, by lasery były zminiaturyzowane, jak najlżejsze, a do tego nie pobierały zbyt dużo mocy. - Dlatego cały zielony laser (z elektroniką i obudową), generujący długość fali 532 nanometry, przypomina pudełko wielkości telefonu komórkowego – opowiada profesor Abramski. – Laser ma stałość częstotliwości na poziomie 10-9, czyli ma cechy zegara, który w ciągu miliarda (109) sekund (nieco ponad 30 lat) może się spóźnić lub przyspieszać jedną sekundę.


Mikrolaser naukowców z Politechniki Wrocławskiej może mieć wiele zastosowań w metrologii. Można go używać np. w interferometrach (przyrządy pomiarowe wykorzystujące zjawisko interferencji fal) i w wibrometrach (przyrządy do mierzenia przesunięcia, przyspieszenia lub prędkości ciała drgającego), może być koherentnym źródłem w komunikacji podwodnej. - Zamierzamy komercjalizować nasz wynalazek. Prowadzimy pierwsze rozmowy z zainteresowanymi firmami, co pokazuje, że jest zapotrzebowanie na taki laser – opowiada profesor Abramski. – W czerwcu będziemy też prezentować go Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Dzięki unijnemu finansowaniu badacze mogli kupić m.in. analizator widma i mniejszy sprzęt optomechaniczny potrzebny do prowadzenia prac nad projektem. Zaopatrzyli się także w wiele unikatowych materiałów koniecznych do badań naukowych, takich jak kryształy laserowe, optyka laserowa czy małe precyzyjne elementy mechaniczne, które służą rozwijaniu innego typu laserów stabilizowanych, nad którymi już pracują członkowie Grupy Elektroniki Laserowej i Światłowodowej Politechniki Wrocławskiej.

Yt​

Lucyna Róg

Projekt „Budowa, rozwój i optymalizacja jednoczęstotliwościowych mikro-laserów” (“Construction, development and optimization of single-frequency microchip lasers”) został dofinansowany w ramach programu Porozumienie o Europejskim Państwie Współpracującym (PECS). Unia Europejska przyznała mu w 2011 roku 257 tys. euro.