Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Badania i Technologie

Drukuj

Profesor Phil Prewett na PWr

16.07.2013 | Aktualizacja: 18.07.2013 12:26

Profesor Phil Prewett z Uniwersytetu w Birmingham jest pionierem badań z użyciem skupionej wiązki jonów (fot. Maciej Rudek)

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej realizują projekt FoMAMet, czyli „Nanometrologia siły i masy z zastosowaniem mikro- i nanoukładów typu MEMS i NEMS“. W ramach współpracy w dniach 8-9 lipca uczelnię odwiedził profesor Phil Prewett – pionier prac nad skupioną wiązką jonów (ang. focused ion beam, FIB).
Gość z Uniwerystetu w Birmingham zwiedził laboarotium Zakładu Metrologii Mikro- i Nanostruktur WEMiF PWr. To właśnie tam, pod okiem profesora Teodora Gotszalka, prowadzone są badania nad projektem. – Profesor oglądał stanowiska pomiarowe opracowane i wykorzystywane przez uczestników projektu TEAM FoMaMet, czyli mikroskopy sił atomowych, mikroźródło plazmy do spektrometrii mas, stanowisko dyfraktometrii rentgenowskiej, spektroskopii impedancyjnej oraz światłowodowe laboratorium dydaktyczne – tłumaczy Karolina Orłowska ze Studenckiego Stowarzyszenia Naukowego SPENT.  – Prowadziliśmy z profesorem ożywione dyskusje i wymienialiśmy się pomysłami. Opowiadał o swoich doświadczeniach naukowych i przytaczał pasjonujące anegdoty z życia naukowca-pioniera.
Profesor Prewett wziął też udział w sesjach wykładowwych z udziałem studentów PWr zaangażowanych w projekt. Mówiono m.in. o dwuwymiarowych strukturach grafenowych, o ich zastosowaniu i metodach otrzymywania, o skonstruowanym w laboratorium stanowisku do interferometrycznych i natężeniowych pomiarów wychyleń struktur MEMS i NEMS przy użyciu techniki światłowodowej. Wieczorem gość z Birmingham zwiedzał Wrocław. Kolejnego dnia wysłuchał wystąpienia Magdaleny Moczały o sposobach wyznaczania stałych sprężystości mostków NEMS z uwzględnieniem metod teoretycznych i  eksperymentalnych, Piotra Słupskiego o wynikach prac prowadzonych z użyciem wibrometru laserowego oraz Daniela Kopca o metodach charakteryzacji i zastosowaniu mikrobelek krzemowych aktuowanych termicznie i elektromagnetycznie. Ostatnią prezentację przedstawił Piotr Pałetko. Pokazał wyniki badań krzemowych nanodrutów wykorzystywanych jako czujniki biochemiczne. Na koniec profesor Phil Prewett przedstawił, czym się zajmuje w Oxfordzie oraz w Birmingham. - Opowiedział o badaniach właściwości ciał stałych na przykładzie nanodrutów o średnicy kilkunastu nanometrów, następnie przestawił pomysł, jak zastąpić tradycyjny spektrometr mas tańszym i mniejszym urządzeniem – relazjonuje Karolina Orłowska.
Szczegółowy program sesji wykładowych znajduje się na stronie internetowej projektu TEAM FoMaMet [tutaj].
Studenci SSN SPENT, oprac. isz