Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Tomaszów dwóch, czyli o prądzie i napięciu z pożytkiem dla zwierząt egzotycznych

25.03.2015 | Aktualizacja: 31.03.2015 14:43

Dr Tomasz Piasecki z Politechniki Wrocławskiej i dr Tomasz Piasecki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (fot. Michał Świątkowski)
Duże natężenie prądu i wysokie napięcie może nam wyrządzić krzywdę. Czy jednak istnieje możliwość ich wykorzystania w sposób nieagresywny, a do tego z pożytkiem dla ludzi i zwierząt? Ci, którzy byli na wtorkowym wykładzie naukowców z PWr i UP, już wiedzą, że tak
Studenckie Stowarzyszenie Naukowe SPENT z Politechniki Wrocławskiej we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Mephitis z Uniwersytetu Przyrodniczego zorganizował wykład otwarty pod tytułem "Co to jest BIA, czyli skąd waga łazienkowa wie, ile tłuszczyku odłożyło się przez zimę." Prelegentami byli dwaj doktorzy Tomasz Piasecki z Wydziałowego Zakładu Metrologii Mikro- i Nanostruktur z WEMiF Politechniki Wrocławskiej oraz Tomasz Piasecki z Katedry Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Uniwersytetu Przyroniczego. Pierwszy wprowadził słuchaczy w świat elektroniki i spektroskopii impedancyjnej, a drugi w świat dzikich zwierząt.

W części elektronicznej wykładu przedstawione zostały elementy bierne, takie jak rezystor, kondensator i cewka wraz z opisem ich odpowiedzi częstotliwościowej. Pokazano, jak je można zastosować w spektroskopii impedancyjnej. Dr Piasecki opowiedział również, jak budując odpowiedni model elektryczny można zbadać skład ciała człowieka i jak to wykorzystać w medycynie czy też w naszym życiu codziennym.
Wszystkie przekazane informacje zostały wzmocnione poprzez eksperymenty i pokazy na ochotniku   - jak działa rezystor, czy jak zamodelować ciało człowieka.
Z kolei dr Tomasz Piasecki z UP opowiedział, czym są zwierzęta egzotyczne, jak się je hoduje, jakie są trudności związane z badaniem takich zwierząt.
Spotkanie stanowiło doskonałe podstawy pod możliwą dalszą współpracą na polu naukowym.
Krzysztof Gajewski, SPENT