W wieku 85 lat zmarł w niedzielę doc. dr Bronisław Jasek, zasłużony matematyk, który przez wiele lat kształcił studentów i pracował naukowo na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Pogrzeb w piątek na cmentarzu przy ul. Smętnej
Doc. dr Bronisław Jasek studiował matematykę w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku, a pracę magisterską na studiach drugiego stopnia obronił na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego promotorem był profesor Hugo Steinhaus. Rada wydziału przyznała mu tytuł doktora za rozprawę „Szeregi zespolone a zbiory spójne”.
Wszystkie jego prace naukowe, także magisterska i doktorska, zostały opublikowane w językach obcych, głównie po angielsku, jako dzieła zwarte lub artykuły w renomowanych pismach matematycznych.
Jeszcze jako student trzeciego roku zaczął pracę zawodową: jako młodszy asystent w PWSP w Gdańsku, a potem w Katedrze Matematyki Politechniki Wrocławskiej.
W Katedrze Matematyki był zatrudniony do 30 czerwca 1968 roku – kolejno na stanowiskach asystenta, starszego asystenta i adiunkta, a od 1 lipca 1968 do przejścia na emeryturę w 1990 r. na stanowisku docenta etatowego. W latach 1962-1967 pracował też w Instytucie Matematycznym PAN jako starszy asystent i adiunkt. Na uczelni przez wiele lat pełnił ważne i odpowiedzialne funkcje, m.in. dziekana Wydziału Podstawowych Problemów Techniki oraz dyrektora i zastępcy dyrektora Katedry Matematyki. Był także członkiem Zespołu Dydaktyczno - Wychowawczego ds. wydziałów PPT przy Ministerstwie Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Uhonorowano go Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także odznaczeniami resortowymi i uczelnianymi. Przez ponad 50 lat był członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, a na przełomie lat 70. i 80. także przewodniczącym Okręgowego Komitetu Olimpiady Matematycznej we Wrocławiu.
Doc. dr Bronisław Jasek był nie tylko znamienitym matematykiem, ale także erudytą i bibliofilem. Interesował się zwłaszcza historią. Już na emeryturze zaczął badania terenów nazywanych Powiślem Kozienickim, które obejmują jego rodzinne Samwodzie i 17 okolicznych wsi. Wyniki tych badań zawarł w starannie opracowanych Szkicach do historii Powiśla Kozienickiego („Ziemia Kozienicka”, periodyk kulturalno-historyczny).
Naukowiec zmarł w niedzielę 31 maja, miał 85 lat. Pogrzeb doc. dr. Bronisława Jaska odbędzie się w piątek na cmentarzu przy ul. Smętnej.
l
|