Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Wspomnienia

Drukuj

Stanisław Jabłonka - naukowiec, fotograf, społecznik. Wspomnienie

09.04.2015 | Aktualizacja: 13.04.2015 12:16

Dr inż. Stanisław Jabłonka z Politechniką Wrocławską związany był od 1962 roku (fot. archiwum prywatne)

Trudno uwierzyć, że jeden człowiek mógł tak wiele zrobić w ciągu swojego 68-letniego życia, głównie w służbie innym ludziom - pisze profesor Adam Zaleski
Po oddzieleniu się Politechniki Wrocławskiej od Uniwersytetu na początku lat 50. XX w., program Wydziału Chemicznego był tak ustawiony, że pierwsze trzy lata obejmowały przedmioty podstawowe – ogólne, a po trzecim roku następował wybór specjalizacji. Na roku IV były już przedmioty specjalizacyjne, a rok V był rokiem dyplomowym. Ten układ umożliwiał studiowanie specjalizacyjne studentom innych uczelni, na której nie było danej specjalizacji.
Z inicjatywy profesora Witolda Romera, który powrócił z Anglii, w roku 1946 została utworzona na Wydziale Chemicznym specjalizacja Fototechnika – jedyna tego typu w Polsce, której celem było kształcenie chemików stosujących w technice i w przemyśle procesy fotograficzne. Należały do nich przemysł materiałów fotograficznych, przemysł poligraficzny, optyczny i in., a przede wszystkim rozwijająca się w drugiej połowie XX wieku, bardzo ważna w badaniach nad podbojem kosmosu – mikroelektronika, posługująca się w tym czasie techniką mikrofotografii konwencjonalnej. Z powodu swojej nazwy Fototechnika przyciągała również uwagę wielu osób w innych uczelniach i poza nimi, interesujących się fotografią obrazową i artystyczną.
I oto w 1962 roku na specjalizację Fototechniki zapisał się absolwent Politechniki Śląskiej mgr inż. Stanisław Jabłonka, wybitnie zdolny chemik, zwycięzca I Ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej. Był to ciekawy dla nas precedens, bowiem po raz pierwszy mieliśmy na specjalizacji studenta już wypromowanego na innej uczelni, ale w zakresie technologii organicznej. Główną motywacją tego transferu dla Stanisława Jabłonki było duże zainteresowanie fotografią, którą już uprawiał będąc studentem na śląskiej uczelni i zamiar pogłębienia wiedzy i dalszych studiów w tym kierunku. Była to dla niego poważna w skutkach decyzja, pociągała bowiem za sobą zmianę miejsca zamieszkania, a zatem przeprowadzkę do innego miasta razem ze schorowaną matką, której był jedynym opiekunem. Wkrótce dostał mieszkanie we Wrocławiu, w którym zamieszkał i ożenił się z mgr bibliotekarstwa Hanną Zakrzewską. U państwa Jabłonków przychodzą na świat dwaj synowie – Maciej (1968) i Bartosz (1975).
Profesor Witold Romer wysoko ocenił Stanisława Jabłonkę, który zaliczył IV i V rok specjalizacji Fototechnika i zatrudnił go na stanowisku asystenta w Katedrze Fototechniki.
I tak rozpoczęła się naukowo-dydaktyczna kariera naszego nowego kolegi. Okazało się, że wybór profesora był niezwykle trafny. Stanisław harmonijnie wkomponował się w nasz zespół i stał się jego bardzo wartościowym członkiem. Był człowiekiem bezkonfliktowym, a głównym tego powodem była, moim zdaniem, odwaga w podejmowaniu najtrudniejszych zadań w zespole, dążność do samodzielnego rozwiązywania problemów bez liczenia na czyjąś pomoc.
Był z „krwi i kości” Ślązakiem i bardzo się tym chlubił, wykazując typowe cechy tej etnograficznej grupy ludności polskiej – pracowitość, inicjatywę, rzetelność, nieustępliwość i odwagę w trudnych sytuacjach życiowych. Czasami demonstrował nam bardzo dobrą znajomość śląskiej gwary i zwyczajów, ponieważ Ślązacy zachowują swoją odrębność kulturową i językową. Jego śląskie korzenie były bardzo mocne - dziadek – górnik, sztygar był na Śląsku funkcjonariuszem i działaczem Plebiscytu od strony polskiej po I wojnie światowej. Zginął w pierwszych dniach II wojny światowej.
Uczęszczając do gimnazjum Stanisław ukończył jednocześnie szkołę muzyczną i grywał na swojej wysłużonej pianoli muzykę rytmiczną, głównie rec-tim’y i muzykę jazzową, będąc miłośnikiem gry Adama Makowicza – również Ślązaka.
W roku 1969 uzyskał stopień doktora nauk chemicznych.
W zdobywaniu dalszych cenzusów naukowych, które jako człowiek bardzo zdolny mógł niewątpliwie, bez większego wysiłku uzyskać, przeszkodziła mu wielka aktywność w technologii przemysłowej, z której nie chciał rezygnować, a także  zaangażowanie w działalności politycznej, a szczególnie – społecznej, co uznawał m.in. ze względów rodzinnych za niezwykle ważne. Był działaczem Solidarności, na szczęście unikając aresztowania. Bardzo aktywnie i z wielkim poświęceniem angażował się w kreowaniu warsztatów terapii zajęciowej dla 50 niepełnosprawnych osób. Nadal rozwijał swoje zdolności w fotografii artystycznej. Wykonał sporo izohelii czarno-białych i był pierwszym w Polsce, i chyba jedynym wykonawcą izohelii barwnych nazwanych izopolichromią, wzorując się na jej twórcy Litwinie J. Karpavičjusie. Przed wprowadzeniem komputeryzacji były to procesy niezwykle pracochłonne i tylko nieliczni podejmowali się je realizować.
Dr Stanisław Jabłonka był opiekunem prowadzącym przeszło 40 prac dyplomowych. Obok rozleglej dydaktyki, którą słusznie traktował jako główne zadanie szkoły wyższej, poświęcał się pracy badawczej związanej z polskim przemysłem fotochemicznym. Prace te miały zarówno charakter poznawczy, jak i technologiczny. Między innymi przez wiele lat był konsultantem naukowym w Bydgoskich i Warszawskich Zakładach Fotochemicznych.
Główne zainteresowania naukowe dra Stanisława Jabłonki skupiały się na syntezie, właściwościach i zastosowaniu kryształów halogenków srebra w systemach światłoczułych przeznaczonych do zapisu informacji obrazowej, a także na zależnościach między strukturą i morfologią tych kryształów a ich właściwościami sensytometrycznymi, co było w tamtym czasie fundamentalnym zagadnieniem w produkcji materiałów fotograficznych.
Znaczącym obszarem jego działalności badawczej były zagadnienia spektralnej sensybilizacji, wydajności kwantowej i powstawania obrazu utajonego w kryształach AgHal. W ostatnich latach swojej działalności badawczej zajmował się syntezą, właściwościami i technologiczną aplikacją tabliczkowych kryształów halogenków srebra w emulsjach rentgenowskich przeznaczonych do diagnostyki medycznej. Wnosił poważny wkład osobisty do opracowywanych przez Zakład Fototechniki i wdrażanych w przemyśle nowych technologii materiałów światłoczułych. Wyniki swoich prac publikował jako autor i współautor w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz przedstawiał na licznych konferencjach naukowych i sympozjach w kraju i za granicą. Był autorem lub współautorem 75 publikacji naukowych, w tym dwóch rozdziałów w książkach, wielu publikacji popularnonaukowych i licznych raportów z prac dla przemysłu.
Należy wyeksponować działalność dra Jabłonki w dziedzinie nauki o barwie, kolorymetrii trójchromatycznej i fotografii barwnej, będących przez wiele lat obszarem jego działalności dydaktycznej i naukowej.
Dr Stanisław Jabłonka był wielkim miłośnikiem fotografii i jej niestrudzonym popularyzatorem, współpracując z Europejską i Polską Federacją Stowarzyszeń Fotograficznych. Przez cały okres swojej działalności zawodowej sam również fotografował, a jego prace były prezentowane na wielu wystawach i w czasopismach branżowych. Był ze strony polskiej m. in. członkiem rzeczywistym naukowego stowarzyszenia International Committee for Imaging Science.
Jest rzeczą zadziwiającą, że przy takiej aktywności zawodowej znajdował czas na efektywne uczestnictwo w organizacji wrocławskiego oddziału Fundacji im. Brata Alberta, której celem jest niesienie pomocy ludziom niepełnosprawnym. Od 1989 roku przewodniczył Zarządowi Regionalnemu Filii Fundacji we Wrocławiu, a od 1997 roku był wiceprezesem Zarządu Krajowego tej Fundacji. Był współinicjatorem budowy we Wrocławiu pierwszego w Polsce przedszkola i warsztatów dla dzieci niepełnosprawnych. Za zasługi w działalności na tym polu został wyróżniony w 2001 roku nagrodą „Totus Tuus”, przyznawanej wybitnym postaciom przez fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” za ponad 20-letnią pracę na rzecz ludzi niepełnosprawnych.
Za działalność naukową i dydaktyczną dr Jabłonka został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej, Nagrodą Senatu PWr i wielokrotnie wyróżniony Nagrodą Rektora i Dziekana.
Za działalność społeczną w 2005 roku odznaczony pośmiertnie „Medalem Solidarności” Politechniki Wrocławskiej oraz Medalem „Zawsze Solidarni” Regionu Dolny Śląsk.
Był laureatem wielu nagród społecznych m.in. Medalu św. Brata Alberta (1997 r.), Nagrody Fundacji POLCUL z Sydney (1999 r.)
W 2014 roku pośmiertnie został odznaczony Złotą Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.
Dr Stanisław Jabłonka odszedł przed 10 laty - 27 marca 2005 roku, będąc do końca aktywnym w społecznej działalności.
Trudno uwierzyć, że jeden człowiek mógł tak wiele zrobić w ciągu swojego 68-letniego życia, głównie w służbie innym ludziom. Takim pozostanie na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci.
Adam Zaleski, em. prof. zw. Politechniki Wrocławskiej

fundacja przyjazny dom 1.jpg
Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki planuje uruchomić Dom Pomocy Społecznej dla 14 mieszkańców i Środowiskowy Dom Samopomocy dla 16 uczestników, w tym 6 z autyzmem. Aby przedsięwzięcie zostało zrealizowane, należy sfinansować projekt architektoniczny. Część środków zebrano. Brakuje jednak ponad 50 tys. złotych. Jeżeli projekt będzie gotowy, są szanse, że obiekt zrealizuje miasto.
youtube
Pieniądze można wpłacać na konto Fundacji: 12 2130 0004 2001 0328 9782 0002.
Fundacja działa przy ul. Okulickiego 2 we Wrocławiu, obejmuje swoją opieką około 60 osób z niepełnosprawnością intelektualną, z których 24 przebywają w Ośrodku stale, a pozostali podopieczni są dowożeni na zajęcia dzienne.
Więcej informacji na www.przyjaznydom.wroclaw.pl