Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Wspomnienia

Drukuj

Profesor Jerzy Stańda, 1924-2011

26.02.2013 | Aktualizacja: 22.05.2013 17:55

Prof. dr hab. inż. Jerzy Stańda

​Odszedł od nas jeden z Pionierów Politechniki Wrocławskiej, Człowiek wielkiej prawości, wiedzy i skromności, Nauczyciel tysięcy studentów i Mistrz wielu z nas. Został pochowany obok swoich bliskich w Krakowie na cmentarzu Rakowickim.

Prof. dr hab. inż. Jerzy Stańda urodził się 14 grudnia 1924 r. w Krakowie. W 1939 r. był uczniem Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Krakowie. Podczas okupacji był żołnierzem AK. Maturę uzyskał na kompletach tajnego nauczania w 1944 r., a w 1945 r. przeniósł się do Wrocławia i rozpoczął studia na Oddziale Energetycznym Wydziału Mechaniczno- Elektrotechnicznego Politechniki Wrocławskiej. W 1950 r. uzyskał dyplom magistra inżyniera.
Był związany z Wydziałem Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej od początku jego istnienia, tj. od roku 1954. W czasie ponad 50-letniej pracy naukowo dydaktycznej piastował na tym wydziale wiele funkcji organizacyjnych: był kierownikiem Zakładu Miernictwa i Eksploatacji Maszyn Energetycznych oraz dyrektorem Instytutu Techniki Cieplnej i Mechaniki Płynów. Pełnił trzykrotnie funkcję dziekana, także w latach 1981‑1987, w trudnym okresie stanu wojennego. Cechowała go prawość i niezależność
poglądów. Podczas stanu wojennego swoim autorytetem i postawą wspierał represjonowanych studentów Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Kolejna kadencja, w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, przypadła w innym ważnym i trudnym okresie –transformacji ustrojowej naszego kraju.
Pasje i dokonania naukowe Profesora Stańdy dotyczyły metrologii energetycznej, miernictwa i badań maszyn i urządzeń energetycznych oraz technologii energetycznych. Był autorem lub współautorem około 100 prac naukowych opublikowanych w kraju i za granicą. Był też promotorem kilkunastu prac doktorskich zrealizowanych na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, recenzentem kilkudziesięciu dysertacji i opiekunem naukowym prac habilitacyjnych. Wielu jego wychowanków pracuje na Politechnice Wrocławskiej, na innych uczelniach i w instytutach oraz pełni istotne funkcje w przemyśle energetycznym. Są wśród nich profesorowie nauk technicznych, którzy tworzą obecnie szkołę kontynuującą badania inspirowane przez Profesora Stańdę.
Profesor współpracował naukowo z wieloma zagranicznymi ośrodkami badawczymi, m.in. z politechnikami Lwowską i Drezdeńską. Te kontakty są żywe i podtrzymywane przez Jego
wychowanków. Był członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, Komisji Budownictwa i Mechaniki Wrocławskiego Oddziału PAN oraz przez wiele kadencji Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN. Bogata była również współpraca Profesora z przemysłem, dla którego wykonał ponad 119 prac badawczych i ekspertyz.
Za działalność naukowo-techniczną otrzymał w 2002 r. Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. W uznaniu Jego zasług w działalności naukowej i dydaktycznej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Na uwagę zasługuje również działalność dydaktyczna Profesora. Wśród studentów wydziału był niezwykle lubianym i cenionym wykładowcą licznych przedmiotów: miernictwa energetycznego, badania maszyn i urządzeń cieplnych czy technologii wody kotłowej. Zorganizował również we współpracy z Elektrociepłownią Wrocławską laboratorium z badania maszyn energetycznych i miernictwa cieplnego. Był autorem wielu opracowań, wśród których jest jedyny dotąd skrypt dla studentów wydziałów energetycznych z dziedziny
metrologii – Podstawy metrologii ogólnej i stosowanej w energetyce cieplnej.


prof. Maciej Chorowski, dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr