Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Wspomnienia

Drukuj

Profesor Witold Klonecki, 1930-2012

26.02.2013 | Aktualizacja: 22.05.2013 17:51

Prof. dr hab. Witold Klonecki

​10 sierpnia 2012 r. odszedł od nas emerytowany profesor zwyczajny Witold Klonecki – zasłużony nauczyciel akademicki, oddany pracy naukowej i dydaktycznej. W osobie Profesora żegnamy szlachetnego i prawego Człowieka.
Witold Klonecki urodził się 28 września 1930 r. w Tczewie, w rodzinie Tekli i Leona, którzy prowadzili znany w mieście sklep kolonialny. Jego dzieciństwo naznaczone było okupacją niemiecką, ukrywaniem się ojca w czasie wojny i późniejszymi represjami władz stalinowskich wobec Jego rodziców. Pod koniec lat pięćdziesiątych w Poznaniu poznał swoją przyszłą żonę – Kazimierę Tymieniecką, z którą z wielką troską wychował czterech synów – Jerzego, Pawła, Andrzeja i Kazimierza.
Studia na kierunku Matematyka na Uniwersytecie Poznańskim ukończył w 1955 r., uzyskując stopień magistra. Stopień doktora nauk matematycznych otrzymał w 1963 r. na podstawie rozprawy O funkcjach fenotypowych, obronionej przed Radą Naukową Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego promotorem w przewodzie doktorskim był prof. Julian Perkal. Stopień doktora habilitowanego nauk matematycznych otrzymał w 1970 r. uchwałą Rady Naukowej Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk za rozprawę O identyfikowalności mieszanych rozkładów złożonych rozkładów poissonowskich i pewnych losowych mechanizmów karcinogenezy. W 1983 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Zatrudniony kolejno jako: asystent na Uniwersytecie Poznańskim (1954-1956) i Uniwersytecie Wrocławskim (1956‑1962), adiunkt (1963-1969), docent (1970-1982) i profesor (1983-1992) w Instytucie Matematycznym PAN.
W 1992 r. podjął pracę w Instytucie Matematyki Politechniki Wrocławskiej na stanowisku profesora, a od 1996 r. na stanowisku profesora zwyczajnego. Na emeryturę przeszedł w roku 2000, pracując na część etatu do 2005 r., prowadził seminarium z metod statystycznych w genetyce i specjalny wykład o matematycznych aspektach genetyki.
Specjalnością naukową prof. Kloneckiego była statystyka matematyczna i jej zastosowania – dawniej zastosowania teorii eksperymentu do kontroli jakości w procesach produkcyjnych, ostatnio zastosowania statystyki w genetyce. Jego prace wniosły wkład do takich działów, jak: biologia, probabilistyka, historia matematyki i biografie uczonych, a przede wszystkim do statystki. Szczególnie cenne są rezultaty, jakie uzyskał w dziedzinie modeli liniowych.
Współpracował i opublikował wspólne prace z takimi matematykami, jak: Z. Cylkowski, Roger H. Farrell, Stanisław Gnot, Alvin D. Wiggins, Roman Zmyślony, Stefan Zontek. Zainteresowania te były efektem nawiązanej pod koniec lat pięćdziesiątych współpracy z prestiżowymi uczelniami w Stanach Zjednoczonych. Kontakty, między innymi z prof. Jerzym Spławą-Neymanem z Uniwersytetu w Berkeley, współtwórcą współczesnej statystyki matematycznej, bardzo pomagały w rozwijaniu statystyki matematycznej w Polsce. Miał również ciekawe kontakty z chemikami – prof. Jerzym Schroederem (1912-2000) i Jerzym Zabrzeskim z Instytutu Chemii Nieorganicznej i Nawozów Mineralnych Politechniki Wrocławskiej, gdzie również był zatrudniony przez kilka lat. Prowadził dyskusje naukowe z astronomem Włodzimierzem Zonnem. Opublikował 36 prac w czasopismach naukowych. W roku 1978 uzyskał Nagrodę Sekretarza Wydziału PAN za całokształt osiągnięć naukowych.
Był wielokrotnie zapraszany do USA w celu prowadzenia badań naukowych– przebywał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, Davis i Riverside. Wypromował 14 doktorów – ostatniego w 2007 r. Wielu z wypromowanych przez Profesora doktorów habilitowało się, pracuje w renomowanych instytucjach międzynarodowych i uniwersytetach na całym świecie. Wśród Jego naukowych wychowanków są już profesorowie zwyczajni.
Profesor Klonecki był, wspólnie z profesorami Kazimierzem Urbanikiem i Czesławem Ryll-Nardzewskim, założycielem (finansowanego przez Politechnikę Wrocławską i Uniwersytet Wrocławski) czasopisma o randze międzynarodowej „Probability and Mathematical Statistics” i jednym z jego redaktorów. Zainicjował i organizował coroczne konferencje statystyczne w Polsce z udziałem gości zagranicznych. Był członkiem Międzynarodowego Instytutu Statystycznego, Institute of Mathematical Statistics i Bernoulli Society.
Dydaktyce i kształceniu kadry oddawał dużo swej energii. Prowadził wykłady i seminaria ze statystyki i rachunku prawdopodobieństwa dla doktorantów IM PAN i PWr oraz studentów uniwersytetów w Poznaniu i Wrocławiu oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził wykłady monograficzne z teorii planowania eksperymentu i teorii kontroli jakości dla doktorantów Politechniki Wrocławskiej. Był promotorem i recenzentem wielu prac magisterskich. Jego podręcznik Statystyka dla inżynierów jest do tej pory wykorzystywany przez studentów i inżynierów.

dr hab. inż Zdzisław Porosiński, prof. nadzw. PWr i dr hab. inż. Krzysztof Szajowski, prof. nadzw. PWr na podstawie notatek Pawła Kloneckiego oraz wspomnień prof. dr hab. Teresy Ledwiny, prof. dr. hab. Romana Zmyślonego i innych uczniów Profesora