Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Wspomnienia

Drukuj

Ks. profesor Waldemar Irek, 1957-2012

26.02.2013 | Aktualizacja: 22.05.2013 17:52

Ks. prof. Waldemar Irek

​Absolutnym zaskoczeniem dla środowiska wrocławskiego, i nie tylko, była wiadomość, że 13 sierpnia 2012 zmarł ks. prof. dr hab. Waldemar Irek – Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, związany w latach 2004-2007 ze Studium Nauk Humanistycznych Politechniki Wrocławskiej. W tym roku ks. Waldemar Irek obchodził 30-lecie kapłaństwa i został wybrany na wiceprzewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wyższych Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry.
Waldemar Irek urodził się 30 grudnia 1957 r. w Oławie jako syn Michała i Bronisławy z d. Podsiedlik, tam też w roku 1976 uzyskał w Liceum Ogólnokształcącym świadectwo dojrzałości. W 1976 r. rozpoczął studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Ukończył je w 1982 r. pracą magisterską na temat: Swoistość duchowości Apostolstwa Laikatu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1982 r.
W latach 1982-1985 ks. Irek był wikariuszem i katechetą w Strzegomiu, a w latach 1985-1987 pracował w Wydawnictwie TUM Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej. Następnie studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1990 r. obronił pracę doktorską z teologii fundamentalnej: Możliwość aplikacji społecznej zasady pomocniczości do rzeczywistości eklezjalnej.
Od 1989 r. prowadził ćwiczenia z homiletyki i wykłady z metodologii na PWT we Wrocławiu. W latach 1990- ‑1991 był duszpasterzem akademickim w Centralnym Ośrodku Akademickim we Wrocławiu i jednocześnie współorganizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. W 1991 r. został kapelanem Garnizonu Wojska Polskiego we Wrocławiu i dziekanem Śląskiego Okręgu Wojskowego. Funkcję tę pełnił do 1994 r., będąc także (1991-1992) redaktorem pisma wojskowego: „Nasza Służba”. W latach 1995-2007 był proboszczem parafii pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. W 2003 r. został mianowany na Kapelana Honorowego Ojca Świętego.
Działalności duszpasterskiej ks. prof. Waldemara Irka towarzyszyła aktywność naukowo-dydaktyczna. W 1991 r. został adiunktem w Katedrze Teologii Pastoralnej i prowadził wykłady z filozofii społecznej, teologii pastoralnej, teologii społecznej, wprowadzenia w chrześcijaństwo, wprowadzenia do teologii i etyki. Od roku 2004 był kierownikiem, zaś w latach 2006-2007 dyrektorem Studium Nauk Humanistycznych Politechniki Wrocławskiej, gdzie prowadził wykłady zlecone z zakresu filozofii społecznej. Wykładał (1992-1997) w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy; od 1995 r. na Akademii Muzycznej we Wrocławiu; w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Salwatorianów w Bagnie.
W 2003 r. pozytywnie przeprowadził kolokwium habilitacyjne na podstawie dorobku naukowego i pracy: Oświecenie poprawione. Przezwyciężenie błędu antropologicznego (CA 17). Droga rekonstrukcji społecznej. W 2010 r. uzyskał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej. Jest autorem wielu publikacji z filozofii i etyki społecznej oraz teologii pastoralnej.
Od 1998 r. był rektorem Instytutu Formacji Chrześcijańsko-Społecznej w Oławie. W 2004 r. mianowany został na kierownika Katedry Teologii Pastoralnej i Duszpasterstwa Rodzin na PWT we Wrocławiu. W latach 2006-‑2010 był członkiem Komisji ds. GMO Ministerstwa Środowiska, od 2006 r. – konsultorem Rady ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Komisji Teologicznej przy Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Naukowej Episkopatu Polski (od 2007 r.). Od 1 września 2007 r. był rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu; 1 września 2010 r. rozpoczął drugą kadencję (czteroletnią) jako rektor PWT.
Oto jak ks. prof. Waldemara Irka wspominają pracownicy SNH:
Dr Zdzisław Ilski podkreśla, że „nie było dziełem przypadku, że słuchacze bardzo cenili wykłady i inne zajęcia prowadzone przez śp. Księdza Profesora Waldemara Irka. Dzięki dociekliwości badawczej Jego wiedza była erudycyjna, dopełniona osobistymi refleksjami i spostrzeżeniami. I chociaż dotyczyła trudnych kwestii teologicznych, potrafił komunikatywnie ją przenieść. Właśnie to połączenie bogactwa informacji z umiejętnością zrozumiałego przekazu było źródłem dydaktycznego sukcesu Jego zajęć.
Także styl, w jakim kierował pracami Studium Nauk Humanistycznych, ukazywał zalety Księdza Profesora. Na pierwszy plan wysuwała się umiejętność wydobywania z gąszczu spraw na powierzchnię tych rzeczywiście ważnych i wyprowadzania z nich właściwych zadań. Przyszło mu też reagować na trudne sytuacje w życiu Studium, ale i wówczas objawiał dobrą stronę swej osobowości, zajmując postawę koncyliacyjną, nastawioną na dobro zespołu ludzi, którym kierował.
Relacje Księdza Profesora z ludźmi były ciepłe i przyjazne. Był wrażliwy na problemy, także osobiste, drugiego człowieka. Oznaczało to w praktyce, że je zapamiętywał, obserwował, a bywało, że podpowiadał sposób ich rozwiązania. W ten sposób człowiek, z którym wypadło Mu się zetknąć, nie tylko pozostawał już w Jego pamięci, ale stawał się częścią Jego własnego życia”.
Dr Teresa Marcinów wyznaje: „Ksiądz Profesor Waldemar Irek był osobą, która otworzyła przede mną możliwość studiów doktoranckich na Politechnice Wrocławskiej. Był jednocześnie opiekunem moich poszukiwań naukowych i nieustanną inspiracją w dążeniu do pogłębiania wiedzy humanistycznej. Szczególnie bliska była Księdzu Profesorowi problematyka filozofii społecznej. Między innymi dzięki Niemu stała się ona także obszarem moich zainteresowań. Ksiądz Profesor pozostanie w mojej pamięci jako człowiek wielkiej wiedzy i otwartości na studentów, niezrównany mówca, który wyczuwał potrzeby słuchaczy i potrafił prawdziwie zainteresować tematem. Niemal każde spotkanie było pretekstem do rozmowy o książkach, które były Jego pasją. Jestem wdzięczna za wszystkie lektury, które dzięki Niemu przeczytałam. Także za kilka tych, które dziś stoją na mojej półce, które miałam oddać kiedyś przy okazji, ale bez pośpiechu…”.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 17 sierpnia2012 r. w kościele św.św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Mszy św. przewodniczył ks. abp Marian Gołębiewski, wzięło w niej udział kilkuset księży oraz bardzo liczni wierni. Trumna z ciałem ks. Rektora Waldemara Irka została złożona w rodzinnym grobowcu na starym cmentarzu w Oławie.
Żyjący zachowują swych bliskich zmarłych w modlitewnej pamięci: Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Amen.
ks. Jerzy Machnacz