Wojciech Motyka, student drugiego roku architektury na Politechnice Wrocławskiej, został laureatem XIV edycji konkursu organizowanego przez firmę Velux. W nagrodę pojechał do Hørsholm koło Kopenhagi na dwumiesięczny staż w biurze architektonicznym Veluxa
W konkursie mogli wziąć udział studenci wydziałów architektury z uczelni w całej Polsce. Musieli wysłać do organizatorów list motywacyjny, życiorys, list polecający przedstawiciela wydziału i porfolio ze swoim dorobkiem. Wybranych kandydatów zaproszono do Warszawy na rozmowę kwalifikacyjną. Ich zadaniem było przekonać przedstawicieli Veluxa, że nie tylko biegle posługują się językiem angielskim, ale także mają twórczą i kreatywną osobowość.

Tegorocznym laureatem konkursu został Wojciech Motyka z Wydziału Architektury PWr. - Wyróżniał się na tle wszystkich utalentowanych kandydatów pomysłem, widocznym nie tylko w pokazywanych projektach, ale także w zaprezentowaniu siebie – podkreślała prof. Ewa Kuryłowicz z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, przewodnicząca jury. - Okazał się człowiekiem niezwykle otwartym, który nie porusza się utartymi ścieżkami i jest w stanie zmieniać w sposób twórczy status quo. Udowodnił to, prezentując wizję eksploracji nowego miejsca, nowego miasta i nowego środowiska ze sobą w roli głównej.
W nagrodę Wojciech pojechał na dwumiesięczny staż w biurze architektonicznym, w siedzibie Veluxa w Hørsholm koło Kopenhagi. Będzie tam do 30 września. Wszelkie koszty związane z jego podróżą i pobytem w Danii pokrywa organizator konkursu.
Na miejscu, pracując z architektami Veluxa, student przekona się, jak tworzyć nowoczesną architekturę, dobrze wkomponowaną w otoczenie i zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. Laureaci poprzednich edycji konkursu mieli okazję m.in. uczestniczyć w przygotowaniu planu rewitalizacji kopenhaskiego osiedla z lat 60. XX wieku, modernizacji szpitala w Chile czy projektu domu na wodzie w Amsterdamie.
- Zdecydowałem się na udział w konkursie m.in. pod wpływem mojej ostatniej wizyty w Kopenhadze – tłumaczy Wojciech Motyka. – Miasto wywarło na mnie duże wrażenie jakością i sposobem kształtowania architektury a przede wszystkim przestrzeni miejskiej. Chciałbym zobaczyć jak najwięcej ciekawych rozwiązań stosowanych w duńskiej architekturze i przestrzeni publicznej, by później w przyszłości spróbować wykorzystać to we własnych projektach, kreując wyjątkowo funkcjonalne obiekty - podkreślał.
Konkurs zorganizowano po raz czternasty. W ubiegłym roku także zwyciężyła przedstawicielka Politechniki Wrocławskiej – Magdalena Urbaniak, wówczas studentka piątego roku na Wydziale Architektury naszej uczelni.
lucy
|