Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Studenci z PWr finalistami międzynarodowego konkursu PEMA

07.07.2015 | Aktualizacja: 07.07.2015 12:44

Studenci z Politechniki Wrocławskiej i Blekinge Institute of Technology na PEMA Student Challenge (fot. materiały organizatorów)

Mateusz Gaj i Krzysztof Cal z Wydziału Elektroniki wspólnie z kolegami ze Szwecji zaprezentowali się w finale konkursu PEMA Student Challenge. Opowiedzieli o stworzonym przez nich programie, który wspomaga porty w czasie cumowania statków

Studencki konkurs zorganizowano w ramach odbywającego się w Rotterdamie Terminal Operations Conference and Exhibition. To międzynarodowa konferencja skupiająca przedstawicieli branży logistyki morskiej, połączona z prezentacjami najnowszych technologii logistycznych. Studenci zakwalifikowani do PEMA Student Challenge mieli zaproponować rozwiązania ułatwiające cumowanie statków i łagodzące skutki błędnego cumowania (tzw. berth error). 


Wśród finalistów był zespół złożony z dwóch studentów Politechniki Wrocławskiej – Mateusza Gaja i Krzysztofa Cala oraz dwóch studentów szwedzkiego Blekinge Institute of Technology - Aditya Kammy i Faheema Abbasa. Mateusz i Krzysztof studiują informatykę na Wydziale Elektroniki, ze specjalnością angielską AIC (Advanced Informatics and Control). Uczestniczą w programie Double Diploma, dzięki któremu pracują nad swoimi pracami magisterskimi jednocześnie na Politechnice Wrocławskiej i w Blekinge Institute of Technology. Na konkurs zgłosił ich promotor ich prac prof. Lawrence Henesey.

W Rotterdamie zaprezentowali opracowany przez nich program "Berth Control", który może wspomagać logistykę w portach morskich, wyznaczając czas i punkt na nabrzeżu, do jakiego statek ma być zacumowany. Mateusz i Krzysztof zajęli się przede wszystkim programowaniem i opracowaniem algorytmów wykorzystywanych przez aplikację. „Berth Control” umożliwia szybkie profilowanie kontenerowców w portach, czyli ustalenie ich wymiarów, miejsca destynacji, itd., i wyznacza punkt w porcie, który znajduje się najbliżej miejsca, gdzie mają trafić towary do rozładowania. – Dzięki niemu możliwe jest zoptymalizowanie prędkości cumowania statków i ich przepływu w porcie – opowiada Mateusz Gaj. 

Prezentacja studentów spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. W przyszłości ich program mógłby zostać rozwinięty m.in. o aplikacje na platformy iOS i Android, a także algorytmy uwzględniające informacje o pogodzie. – Jeśli ktoś będzie zainteresowany naszym programem, to na pewno rozważymy dalsze prace nad nim – mówi Mateusz.

Lucyna Róg