Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Studenci PWr ustanowili rekord Polski!

28.06.2015 | Aktualizacja: 30.06.2015 08:25

Montowanie anteny na Babiej Górze (fot. za facebook/Wireless Group)

250 km nie jest przeszkodą w przesyłaniu sygnału WiFi na częstotliwości 5 GHz. Studenci Politechniki Wrocławskiej dowiedli tego w minioną sobotę. Uzyskali takie połączenie i zarazem ustanowili rekord Polski
To ostatni etap projektu Radiolinia, który realizują studenci z Koła Naukowego Wireless Group. Najpierw próbowali przesyłać sygnał na krótszym dystansie, ustawiając anteny na odległość kilku kilometrów, potem 35 km, następnie 100 km, a wreszcie 250 km. – Prawdopodobnie nie da się ustanowić w Polsce dłuższego dystansu, bo przy tej częstotliwości musimy mieć bezpośrednią widoczność. Nie może być żadnych przeszkód w wiązce radiowej, jak np. wysoki budynek czy góra – uważa Jakub Jochimiak z KN Wireless Group.
27 czerwca jedna ekipa studentów zainstalowała się na szczycie Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m), a druga na Babiej Górze (1725 m n.p.m.). - Akcja przebiegła bardzo sprawnie, zgodnie z planem przed 12 weszliśmy na Babią Górę, druga ekipa w tym czasie również rozstawiała się na Wielkiej Sowie – relacjonuje Mariusz Kondratowicz, prezes studenckiego koła naukowego. Ustawianie urządzeń zajęło im około godzinę. Pogoda tego dnia nie była zbyt przyjazna. - Raz padało na jednym szczycie, a później na drugim, ale w końcu udało się i rozpoczęliśmy testy – opowiada student.
Mariusz Kondratowicz: - Wywołaliśmy spore zainteresowanie wśród ludzi, zarówno na szlaku jak i na szczycie. Zaczepiano nas, głośno życzono powodzenia. Niektórzy mówili, że słyszeli o nas i trzymają kciuki!
Połączenie trwało od godziny 13 do około 15.30, w tym czasie uczestnicy projektu wykonali odpowiednie testy i połączyli się na Skype z drugim zespołem. 


- Jesteśmy dumni z naszego dokonania, satysfakcja rekompensuje nam zmęczenie i długie przygotowania – cieszy się prezes koła Wireless Group. Dodaje, że zaangażowanie w ten projekt to też świetna okazja do wykorzystanie w praktyce teorii, której uczą się na studiach.  - Gromadzimy doświadczenia, które na pewno później przydadzą nam się w przyszłej pracy zawodowej.
- Studenci uczelni takiej jak Politechnika Wrocławska łamią stereotypy i pokazują, że jednak im się chce! – przekonują członkowie Koła Naukowego Wireless Gropu na profilu facebookowym. Tam na bieżąco relacjonowali działania w ramach projektu Radiolinia.
Koło Naukowe Wirelees Group zrzesza studentów Wydziału Elektroniki, działa przy Katedrze Teleinformatyki i Telekomunikacji. Opiekunami koła są prof. Ryszard Zieliński oraz dr Zbigniew Jóskiewicz. Studenci zajmują się szeroko rozumianymi sieciami bezprzewodowymi (LTE, LTE-Advanced, WiMAX, WiFi). – Z chęcią służymy radą i pomocą wszystkim organizacjom studenckim na Politechnice Wrocławskiej w kwestii technologii bezprzewodowych, ale także przewodowych – deklarują na swojej stronie internetowej.
ISZ