Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

PWR Racing Team rozpoczął zawody w Stanach Zjednoczonych

15.05.2015 | Aktualizacja: 21.05.2015 14:09

Zespół PWR Racing Team na zawodach Formuły Student w USA (fot. materiały zespołu)

Studenci Politechniki Wrocławskiej są już po tzw. konkurencjach statycznych w zawodach Formuły Student na torze w Brooklynie. W piątek po południu (czasu polskiego) zaczynają się konkurencje dynamiczne, m.in. test na przyspieszenie bolidu i przejazd po ciasnym torze w kształcie ósemki

Zawody na torze Michigan International Speedway w Brooklynie są najważniejszym tegorocznym startem zespołu PWR Racing Team. Jest to bowiem najbardziej prestiżowy konkurs organizowany w ramach Formuły Student.


Członkowie politechnicznego zespołu są w Stanach Zjednoczonych już od kilkunastu dni. Musieli złożyć swój bolid po transporcie, a potem wielokrotnie go przetestować. Same zawody zaczęły się w środę scruteneeringiem, czyli badaniem technicznym samochodu. Studenci Politechniki Wrocławskiej zaliczyli go bez problemu. 

Kolejnego dnia czekał ich tilt test, czyli statyczne badanie przeciążenia bocznego auta pod kątem 45 i 60 stopni, noise (kontrola, czy auto spełnia wymogi hałasu) i brake test (badanie układu hamulcowego).

Następnym zadaniem była prezentacja biznesowa bolidu, którą wygłosili Magdalena Klimek i Rafał Klimuntowski, a później tzw. Cost Event. W tym zadaniu członek zespołu (Bartłomiej Paszkiewicz) prezentował koszty budowy całego bolidu i rozwiązywał tzw. Real Case. Musiał wytłumaczyć, jak zachowałby się zespół w podanej przez sędziów konkretnej sytuacji. Zespół w przypadku tego zadania może pochwalić się maksymalną liczbą punktów. Ostatnim etapem konkurencji statycznych jest Design Event, w czasie którego każdy z członków zespołu prezentował element bolidu, który zaprojektował i zbudował.

Piątek jest pierwszym dniem konkurencji dynamicznych. O godz. 15 (czasu polskiego) zespół zacznie konkurencję Acceleration, czyli test na przyspieszenie bolidu na odcinku 75 m, a potem Skid Pad - przejazd po ciasnym torze w kształcie ósemki. Na koniec czeka ich Autocross – przejazd w jak najszybszym czasie okrążenia po trasie, na której zostaną ustawione pachołki.

Sobota jest z kolei dniem Endurance, czyli wyścigu wytrzymałościowego na 22 km.
Studenci Politechniki Wrocławskiej do Michigan pojechali  z bolidem już sprawdzonym w międzynarodowych turniejach (zgodnie z regulaminem tym samym pojazdem można startować w zawodach w ciągu jednego roku kalendarzowego). Poprzedni sezon był dla nich bardzo udany. Zajęli ósme miejsce w Czechach i 11. we Włoszech, gdzie w kategorii acceleration mieli drugą pozycję, przegrywając ze zwycięzcą o zaledwie dwie setne sekundy. W USA liczą na zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce.

Zawody Formuły Student organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Przemysłu Motoryzacyjnego. Na torze w Brooklynie rywalizuje 118 zespołów, w tym tylko dwa z Europy – PWR Racing Team z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej i TU Graz  Racing Team z Austrii.

lucy