Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

W Styku - telewizji PWr rozpoczęła się rekrutacja

09.04.2015 | Aktualizacja: 17.04.2015 13:22

(fot. Telewizja Politechniki Wrocławskiej STYK)
Można dołączyć do zespołu dziennikarskiego i operatorskiego, sprawdzić się jako montażysta czy grafik komputerowy

Telewizja Politechniki Wrocławskiej Styk rozpoczęła rekrutację. Szuka dziennikarzy, operatorów, montażystów, grafików komputerowych. Dla osób, które jeszcze nie mają doświadczenia w branży telewizyjnej, organizuje indywidualne szkolenia i cykle warsztatów.
Styk to najstarsza uczelniana telewizja w Polsce. Funkcjonuje od ponad 25 lat. W 1988 r. studenci Politechniki Wrocławskiej stworzyli Studencki Klub Techniki Satelitarnej, zainspirowani jednym z pokazów profesora Daniela Bema. Klub funkcjonował jako koło naukowe, którym opiekowali się dr Ryszard Wojtaszek i dr Andrzej Zygmunt, a jego działalność stworzyła podwaliny dzisiejszej Telewizji Politechniki Wrocławskiej Styk.
youtube
Marek Kordas, współzałożyciel Tv-Sat, w materiale przygotowanym przez Styk, opowiadał: - O ile dobrze pamiętam, byliśmy wtedy studentami czwartego roku elektroniki, gdy powstała inicjatywa stworzenia koła naukowego, które interesowałoby się telewizją satelitarną jako technologią. Początki były skromne. Siedzibą koła był niewielki pokój na parterze akademika T-15, w którym musiało się pomieścić kilkanaście osób i sprzęt, jaki zaczęli kupować jego członkowie.
O zaczątkach prawdziwej telewizji można mówić od 1992 r., gdy studenci wybudowali sieć kablową łączącą wszystkie akademiki na Wittiga. Dzięki temu możliwe było emitowanie programu docierającego do każdego pokoju w domach studenckich. Program studenckiego kanału tworzyły wówczas głównie filmy, ale z czasem zaczęły się tam pojawiać i materiały dziennikarskie.
Adam Kutynia, wieloletni redaktor naczelny Styku, do redakcji dołączył około 1997 r. – Pamiętam, że na początku nasza telewizja miała zaledwie jedną kamerę M-40, cztery monitory Funai, dwa magnetowidy i jeden mikser wizyjny. To bardzo mało nawet jak na niewielką telewizję.
youtube
Dziś Styk dysponuje profesjonalnym sprzętem telewizyjnym: kamerami HD, mikserami wizji, dźwięku i światła, studiem, reżyserką. Montuje w systemach montażowych AVID Media Composer, Final Cut Pro i Adobe Premiere.
Programy telewizji można oglądać na Youtube. Z materiałów przygotowanych przez młodą ekipę korzystają także telewizje publiczne i komercyjne. Styk ma swój budynek nazywany Styk Tower. Mieszczą się w nim redakcja z dużą salą konferencyjną na kolegia i kuchnią, studio, reżyserka, stanowiska montażowe oraz serwerownia i warsztat.
- Warto do nas dołączyć, bo telewizja Politechniki Wrocławskiej to idealne miejsce do nauki zawodu. Wielu z tych, którzy jako studenci działali w Styku, teraz pracuje w TVN i Telewizji Polskiej jako dziennikarze, montażyści i realizatorzy – zachęca Edyta Brzozowska, redaktorka naczelna Telewizji Politechniki Wrocławskiej Styk.
red, lucy
Aplikować można tutaj.