Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Studenci o wspólnej inauguracji roku akademickiego

23.07.2013 | Aktualizacja: 30.07.2013 10:14

Inauguracja roku akademickiego 2012/2013 w Auli PWr (fot. Krzysztof Mazur)

Samorząd Studencki Politechniki Wrocławskiej zamieścił na swojej stronie internetowej oświadczanie dotyczące inicjatywy zorganizowania wspólnej dla jedenastu wrocławskich uczelni uroczystości inaugurującej rok akademicki 2013/2014. Z takim pomysłem wystąpił prof. Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego. 
W stanowisku, podpisanym przez Zuzannę Hazubską (przewodniczącą Samorządu Studenckiego PWr) studenci piszą: "Przeniesienie uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego poza mury Politechniki Wrocławskiej lub pozbawienie jej indywidualnego charakteru poprzez połączenie z obchodami innych uczelni, w opinii Samorządu Studenckiego, wpłynie negatywnie na rangę wydarzenia oraz będzie krokiem w stronę utraty jednego z istotnych elementów tworzących tradycję uczelni" [oświadczenie  w całości zamieszczamy poniżej]. Zuzanna Hazubska zastanawia się też, jak od strony technicznej miałoby wyglądać ślubowanie studentów pierwszego roku aż z 11 uczelni. – Przecież każda uczelnia ma swoją własną rotę przysięgi.
Również Prezydium Rady Zakładowej Związku Nauczycielstwa Polskiego PWr jednoznaczne wypowiedziało się w tej sprawie. Zdaniem związku zawodowego „dotychczasowa historia i potrzeba zachowania własnej tożsamości uczelni wymaga, aby została zachowana tradycja organizowania corocznej uroczystości inauguracji kolejnego roku akademickiego na Politechnice Wrocławskiej”. W oficjalnym oświadczeniu wyraźnie zaznaczają: "Uważamy, że inauguracja roku akademickiego z takimi elementami jak wystąpienie JM Rektora, wykład inauguracyjny oraz uroczyste powitanie i ślubowanie nowoprzyjętych studentów jest tak istotnym elementem tożsamości naszej uczelni, że trudno sobie wyobrazić aby mogło ich zabraknąć w politechnicznym środowisku studentów i pracowników".
Z apelem do rektora Politechniki Wrocławskiej wystąpiło też pięciu byłych rektorów uczelni – profesorowie: Andrzej Wiszniewski, Tadeusz Zipser, Wacław Kasprzak, Jan Kmita i Andrzej Mulak. - Jesteśmy zdania, że zmarginalizowanie inauguracji uczelnianej spowodowane nie do końca przemyślaną ideą inauguracji środowiskowej nie będzie służyć Politechnice Wrocławskiej – piszą w oficjalnym liście do profesora Tadeusza Więckowskiego.
- Rektor nie chce sam podejmować tak ważnej decyzji, dlatego zwrócił się do różnych środowisk uczelnianych o opinię - mówi Agnieszka Niczewska, rzeczniczka prasowa Politechniki Wrocławskiej. - Wszyscy w tej sprawie mówią jednym głosem. Pomysł wspólnego rozpoczęcia roku akademickiego przez wszystkie uczelnie sam w sobie nie jest zły. Ale politechnika nie zrezygnuje z własnej, odrębnej uroczystości inauguracyjnej, która jest ważnym elementem budowanej przez lata tradycji i tożsamości.  Rzeczniczka dodaje też, że wykład inauguracyjny podczas politechnicznej imprezy  ma wygłosić ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce. – Staraliśmy się o takiego znamienitego gościa od wielu miesięcy – mówi Agnieszka Niczewska.
isz
Stanowisko Samorządu Studenckiego Politechniki Wrocławskiej w sprawie środowiskowej inauguracji Roku Akademickiego 2013/2014 we Wrocławiu
W związku z pojawieniem się inicjatywy wspólnej dla jedenastu uczelni wyższych Wrocławia Inauguracji Roku Akademickiego 2013/2014 Samorząd Studencki Politechniki Wrocławskiej pragnie wyrazić stanowczy sprzeciw wobec tego pomysłu.
Inauguracja Roku Akademickiego to nadzwyczaj ważny moment dla wszystkich członków społeczności akademickiej, w szczególności wyjątkowy dla młodych ludzi rozpoczynających studia. Jest to pierwszy krok w wieloetapowym procesie budowania więzi z Uczelnią, moment uroczystego ślubowania, które na kolejne lata wiąże młodych ludzi z Politechniką Wrocławską. Nie bez znaczenia pozostaje zarówno miejsce wydarzenia, jak i jego charakter, które nie tylko podkreślają wzniosłą naturę ceremonii, ale pozwalają studentom utożsamiać się z grupą tworzącą historię uczelni.
Przeniesienie uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego poza mury Politechniki Wrocławskiej lub pozbawienie jej indywidualnego charakteru poprzez połączenie z obchodami innych uczelni w opinii Samorządu Studenckiego wpłynie negatywnie na rangę wydarzenia oraz będzie krokiem w stronę utraty jednego z istotnych elementów tworzących tradycję uczelni.
W obliczu pojawiających się w kraju pytań o istotę akademickości i dyskusji o autonomii uczelni wyższych niebagatelnym jest, by z nadzwyczajną dbałością pielęgnować tradycje i zwyczaje panujące w poszczególnych ośrodkach akademickich. Na Politechnice Wrocławskiej, która szczyci się mianem elitarnej, spoczywa obowiązek dawania dobrego przykładu i stanowienia wzoru do naśladowania. Samorząd Studencki wyraża głęboką nadzieję, że władze uczelni podejmą w tej sprawie decyzję, mając na uwadze dobro studentów, całej społeczności akademickiej i Politechniki Wrocławskiej.
Zuzanna Hazubska, przewodnicząca Samorządu Studenckiego Politechniki Wrocławskiej