Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Praca i staże prosto z „Serowca”. Trwają Akademickie Targi Pracy

10.03.2015 | Aktualizacja: 17.03.2015 13:18

XXIII Akademickie Targi Pracy (fot. Krzysztof Mazur)
82 firmy przez dwa dni zaprezentują się na Politechnice Wrocławskiej. Szukają tu pracowników, stażystów i praktykantów
Już o godz. 9 między stanowiskami firm w budynku C-13 pojawiło się wielu studentów. Zostawiali swoje CV, pytali o praktyki i staże albo dowiadywali się o oferty pracy. W boksach pracodawców czekają na nich filmy z prezentacjami przedsiębiorstw, formularze aplikacyjne, foldery firm i wiele gadżetów – od długopisów i kubków, przez antystresowe piłeczki, po słodycze, teczki, linijki i breloczki.
Yt
Przedsiębiorstwa chcą zwrócić na siebie uwagę, bo wiele z nich szuka nawet i kilkuset pracowników z odpowiednim wykształceniem i umiejętnościami, a konkurencja jest duża, zwłaszcza w branży IT.
tp_a8.jpg

Niektóre firmy przygotowały niestandardowe stanowiska. Np. KGHM Polska Miedź w swoim boksie pokazuje kopaliny z zakładów wydobywania rud, m.in. baryt, łupek miedzionośny czy piaskowiec ilasty. Z kolei grupa firm Com.40 Limited, Correct przywiozła produkowane przez siebie pianki lateksowe i poliuretanowe, z których powycinała m.in. kształty zwierząt. – To zaledwie skromny pokaz możliwości naszego parku maszynowego  - opowiada Marta Woźniak, prezentująca grupę na targach. Przedsiębiorstwa należące do grupy produkują meble tapicerowane i materace. Zatrudniają ponad cztery tysiące osób i właśnie budują ogromną halę, w której zatrudnienie znajdą kolejni pracownicy. – Rekrutujemy m.in. do działów utrzymania ruchu, inwestycji, budowy maszyn i wdrożeń – opowiada Marta Woźniak. – Dlatego poszukujemy kandydatów o bardzo różnych specjalizacjach, elektryków, automatyków, mechaników, mechatroników, elektromechaników, technologów czy konstruktorów.
tp_a6.jpg
- Targi na Politechnice Wrocławskiej to dla nas najlepsze miejsce, by znaleźć pracowników i stażystów – podkreśla Beata Szlagor z grupy Exorigo Upos działającej w branży IT. – Poszukujemy przede wszystkim programistów Java. Swoje oddziały mamy w Warszawie, Gliwicach i na razie niewielki we Wrocławiu, ale zamierzamy go rozwijać. Zależy nam na znalezieniu wartościowych pracowników i stażystów, którzy u nas nauczą się bardzo konkretnych rzeczy. Dlatego cieszę się z udziału w targach, bo to okazja do rozmowy z zainteresowaną nami osobą, a to daje nam dużo więcej niż kontakt mailowy czy telefoniczny.
tp_a10.jpg
Wśród wystawców Akademickich Targów Pracy jest wiele dużych przedsiębiorstw i międzynarodowych korporacji, jak Capgemini, Tieto, McKinsey, Faurecia, Sitech czy Techland. Niektóre zachęcają nie tylko do odwiedzin swoich stanowisk, ale także wysłuchania prelekcji ich przedstawicieli.
Organizatorzy targów – Fundacja Manus i Biuro Karier Politechniki Wrocławskiej - przygotowały dla studentów także m.in. broszurę targową, która ułatwia poruszanie się po terenie targów. Są w niej informacje o wystawcach, program wydarzenia i rozkład stanowisk.
tp_a17.jpg
Studenci na miejscu mogą również skonsultować swój życiorys w tzw. CV Poincie, który wystawiła na targach agencja CPL Jobs. Na chętnych czekają tam Maria Relewicz i Emila Baran, które tłumaczą, co warto poprawić w CV, a nawet na bieżąco je edytują, tak by student mógł poprawione już CV roznieść po stanowiskach pracodawców.
- Najczęstsze błędy? Chronologia aktywności zawodowych i brak szczegółowych opisów tego, co kandydat robił na konkretnym stanowisku czy projekcie na studiach – opowiada Maria Relewicz. – Zwracamy też uwagę na layout życiorysu. Jeśli firma, w której staramy się o pracę, ceni kreatywność, warto przygotować nieszablonowe CV.
Do poprawionego CV warto zrobić sobie także dobre zdjęcie. Studenci mogą skorzystać z oferty Credit Agricole. Na stanowisku tej firmy czeka fotograf, który wykonuje zdjęcia do dokumentów aplikacyjnych.
radio_luz_targi.jpg
O tym, co dzieje się na targach można także posłuchać w Radiu Luz – na 91,6 FM i poprzez stronę radioluz.pwr.edu.pl. Rozgłośnia Politechniki Wrocławskiej ustawiła dzisiaj w „Serowcu” swoje studio.
Lucyna Róg