Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Zostań dawcą szpiku. Studenci przeciw białaczce

18.04.2013 | Aktualizacja: 26.04.2013 15:11

Potencjalny dawca był informowany, że rejestracja jest odpowiedzialną decyzją (fot. Krzysztof Mazur)

W środę zarejestrowaliśmy 52 potencjalnych dawców szpiku, głównie studentów. Liczymy, że będzie ich więcej – mówi Magdalena Iwańska, wolontariuszka akcji „Studenci wspólnie przeciw białaczce”, na co dzień pracująca w Bibliotece Głównej PWr. 

W styczniowej edycji Dni Dawcy Szpiku na Politechnice Wrocławskiej zgłosiło się aż 240 osób, które gotowe były pomóc genetycznemu bliźniakowi. - Warto przypomnieć, że osoba, która zostanie zarejestrowana, jest w bazie dawców do 60. roku życia – mówi Magdalena Iwańska. Potencjalny dawca, zanim otrzyma deklarację do wypełnienia, jest informowany o tym, w jaki sposób pobierany jest szpik i że rejestracja jest odpowiedzialną decyzją, od której zależy ludzkie życie. – Zawsze zachęcamy do poważnego zastanowienia się, przeczytania strony fundacji  „DKMS Wspólnie przeciw białaczce”. O tak ważnych sprawach trzeba decydować świadomie. Lepiej nie zapisywać się w ogóle niż później odmówić osobie chorej – dodaje Iwańska.

youtube
Agnieszka z drugiego roku budownictwa zdecydowała zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku. - Zdaję sobie sprawę jak wygląda pobranie szpiku. Myślę, że ta odrobina bólu mi nie zaszkodzi. Tym małym poświęceniem mogę uratować komuś życie – mówi. Podobnego zdania jest Tomek z pierwszego roku informatyki i zarządzania, który zachęcał do udziału w akcji: – Przyjdźcie, zarejestrujcie się, poświęcicie chwilę swojego czasu, zaofiarujcie swoją pomoc. Może kiedyś to wy będziecie w potrzebie.
Na Politechnice Wrocławskiej akcja „Studenci wspólnie przeciw białaczce” trwała od środy. W czwartek wolontariuszy odwiedził rektor PWr profesor Tadeusz Więckowski. - Trzeba zmobilizować całe społeczeństwo do brania udziału w takim dniu, jak dzisiejszy. Wychowujemy młodzież w odpowiedzialności za życie i zdrowie. Dzięki dawcom szpiku możemy leczyć wiele chorób, zwłaszcza tych trudnych, związanych z nowotworami i dlatego uczelnia to najlepsze miejsce do promowania tego typu przedsięwzięć – uważa profesor.
W akcji „Studenci wspólnie przeciw białaczce” uczestniczy ponad 50 uczelni w Polsce. We Wrocławiu rejestrację potencjalnych dawców szpiku przeprowadzono również na Uniwersytecie Ekonomicznym, w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i na Uniwersytecie Przyrodniczym. Więcej na stronach www.dkms.pl.
Małgorzata Jurkiewicz