Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

DAS. Kreatywność jest ich siłą

10.10.2013 | Aktualizacja: 26.11.2013 13:18

Dni Aktywności Studenckiej na PWr (fot. Iwona Szajner)

Inteligentne roboty, pokazy tańca, próba wspinaczki wysokogórskiej i widowiskowe doświadczenia chemiczne – w czwartek na PWr zaprezentowało się 50 kół naukowych. XVIII Dni Aktywności Studenckiej zwabiły do Serowca tłumy.

youtube

- Ta impreza pokazuje waszą siłę. W kołach naukowych kształtujecie swoje postawy, zdobywacie praktyczne umiejętności, jesteście kreatywni i realizujecie niezwykłe projekty. Pokażcie dzisiaj tym, którzy pierwszy raz zetknęli się z uczelnią, te wszystkie próbówki i mechanizmy i zachęćcie ich do działania – mówił dr inż. Zbigniew Sroka, prorektor ds. studenckich. Zwrócił uwagę, że na PWr działa ponad 220 agend studenckich.
Na stoiskach było głośno i kolorowo. Nie zabrakło widowiskowych wybuchów. – Nie ma się czego bać. Wszystko jest pod kontrolą. Robimy dzisiaj bardzo proste doświadczenia, pokazujemy np., jak powstaje samozapłon. Można tu również zaobserwować, jak zmienia kolor woda z czerwienią kongo, po zmieszaniu z zasadą lub kwasem – wyjaśniała Paulina Rybak z Koła Naukowego Studentów Chemii Allin. Koło czeka na wszystkich chętnych studiujących na Wydziale Chemicznym. – Działając z nami można uczestniczyć w konferencjach i brać udział w nowatorskich badaniach. Można u nas zdobyć wiele praktycznych umiejętności, a przecież takie atuty pracodawcy cenią najbardziej – tłumaczyła.
Bartosz Wawrzacz z Koła Naukowego Robotyków KoNaR: – U nas nie ma niepotrzebnego gadania. Dobre pomysły od razu realizujemy. Robota Calliope, który na podstawie obrazu z kamery potrafi narysować portret, zrobiliśmy w trzy miesiące. Jeśli jakiś student chce konstruować podobne maszyny, musi zgłosić się do nas na warsztaty. Jeżeli jest w stanie zbudować własną konstrukcję, to po około trzech miesiącach zostaje przyjęty do naszego zespołu.
Agendy studenckie, działające na PWr, oferują również mnóstwo dobrej zabawy. – Zaczęłam tańczyć w klubie tańca towarzyskiego ISKRA dwa lata temu. Przyszłam na zajęcia początkującej grupy i zostałam do dzisiaj. Taniec jest świetną odskocznią od nauki, pozwala na wyładowanie emocji i zachowanie dobrej figury – zachęcała Paulina Baczyńska, studentka IV roku Informatyki.
Magdalena Bieliszak z Fundacji MANUS: - Dni Aktywności Studenckiej są okazją do rozmowy i wymiany doświadczeń między organizacjami. Dodatkowo dla wszystkich zainteresowanych studentów zaplanowaliśmy serię szkoleń, które potrwają do 17 października. Można się na nich dowiedzieć m.in. jak finansować działalność studencką. Kto wie, może po takich warsztatach część naszych kolegów założy własne koła naukowe?
Dni Aktywności Studenckiej zorganizowała Fundacja MANUS i Samorząd Studencki Politechniki Wrocławskiej.
mj