Blisko osiemdziesięciu pracodawców bierze udział w Akademickich Targach Pracy, które we wtorek rozpoczęły się na Politechnice Wrocławskiej. Impreza odbywa się już po raz dwudziesty piąty i za każdym razem przyciąga ok. 10 tysięcy osób
– Zapotrzebowanie na inżynierów jest ogromne nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie sytuacja się nie poprawi. Dlatego bardzo się cieszę, że tyle firm przyjechało na nasze targi i mam nadzieję, że znajdą tu dla siebie pracowników – powiedział podczas uroczystego otwarcia imprezy prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Targi organizowane przez Biuro Karier PWr i Fundację Manus odbywają się od 2003 roku i umożliwiają studentom nawiązanie współpracy z firmami oraz zapoznanie się z aktualnymi ofertami praktyk, pracy czy staży.
– Od samego początku targi cieszyły się sporym zainteresowanie ze strony pracodawców. W miarę upływu czasu, gdy informacje o targach docierały do coraz większego grona zainteresowanych, rosła też liczba chętnych wystawców i obecnie firmy same się z nami kontaktują pytając o możliwość zaprezentowania swojej oferty – mówi Dariusz Piasecki, dyrektor Biura Karier PWr.
Tym razem wolne miejsca skończyły się już w styczniu i organizatorzy zmuszeni byli odmówić firmom, które zgłaszały się w ostatniej chwili. – W tym roku zainteresowanie było rzeczywiście duże, ale obecnie ogranicza nas przestrzeń. Kilka lat temu zrodził się pomysł, żeby targi trwały dwa dni, bo daje to możliwość zaprezentowania się większej liczbie pracodawców. Szukamy nowego, większego miejsca, ale nie chcielibyśmy, żeby impreza odbywała się poza kampusem uczelni – dodaje Piasecki.
Podczas marcowej edycji targów swoją ofertę studentom prezentują m.in. takie firmy jak: Credit Suisse, Nestle Purina, 3M, PCC Rokita, Whirlpool, Techland, McKinsey&Company, Eurobank, Elektrobudowa, Nokia, Cargill, IBM, Credit Agricole, Amazon, Autoliv, KGHM Polska Miedź, Volkswagen czy Wabco.
– Targi na Politechnice wyróżniają się organizacją, ale dają też możliwość kontaktu ze studentami kształcącymi się na interesujących nas kierunkach technicznych, a jako zakład produkcyjny poszukujemy m.in. automatyków i operatorów produkcji. Proponujemy nie tylko stałą pracę, ale także możliwość odbycia praktyk i staży – tłumaczy Kinga Radziwiłłowicz z firmy Nestle Purina.
yt
Akademickie Targi Pracy tradycyjnie odbywają się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Edycja wiosenna skierowana jest do osób, które właśnie skończyły studia z tytułem inżyniera i do studentów, którzy za kilka miesięcy skończą naukę z tytułem magistra. To także szansa, by znaleźć dla siebie wakacyjne staże czy praktyki.
– Edycja jesienna to dla pracodawców okazja do podtrzymania wypracowanych wcześniej relacji, ale też możliwość zaprezentowania się studentom, którzy dopiero rozpoczęli naukę na Politechnice. Trzeba bowiem pamiętać, że aż 70 proc. naszych studentów pracuje już w trakcie studiów – podkreśla Piasecki.
Z okazji jubileuszu imprezy przygotowane zostały specjalne atrakcje i konkursy dla wszystkich uczestników, a dodatkowo z okazji Dnia Kobiet panie, które we wtorek pojawiły się w budynku C-13, mogły liczyć na drobne upominki. Dla wystawców przygotowany został natomiast okolicznościowy tort.
Targi, które odbywają się w Zintegrowanym Centrum Studenckim Politechniki Wrocławskiej (budynek C-13), potrwają do środy, 9 marca, do godz. 16.00. Więcej szczegółów tutaj.
Michał Ciepielski