Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

We współpracy z firmami studenci stworzą projekty zespołowe

22.02.2016 | Aktualizacja: 22.02.2016 12:50

Prezentacja projektów zespołowych zaproponowanych przez firmę Capgemini (fot. LR)

Elektroniczna książeczka zdrowia dziecka i aplikacja klawiatury działającej na bluetooth to tylko dwa spośród kilkudziesięciu projektów, jakie studenci Wydziału Elektroniki mogą zrealizować wspólnie z firmami. Będą to ich największe prace zaliczeniowe w czasie studiów

Propozycje wspólnych projektów przedstawiciele firm zaprezentowali w poniedziałek w Strefie Kultury Studenckiej. W ramach przedmiotu „projekt zespołowy” studenci wszystkich kierunków trzeciego roku na Wydziale Elektroniki realizują rożne przedsięwzięcia w kilkuosobowych zespołach. Wydział – dzięki wsparciu wrocławskich i ogólnopolskich firm – umożliwia im pracę nad projektami wspólnie z przedstawicielami zainteresowanych przedsiębiorstw.


Pracownicy takich firm proponują projekty do wykonania, wspierają studentów merytorycznie, często zapraszają także na dodatkowe szkolenia i warsztaty. Dla przedsiębiorstw realizowanie projektu zespołowego ze studentami jest szansą na znalezienie ciekawych kandydatów na staże i przyszłych pracowników. Studenci natomiast mają okazję zdobyć nowe doświadczenia, nauczyć się pracy w grupie i zarządzania takimi projektami.

Najciekawsze realizacje będziemy mieli okazję zobaczyć 20 czerwca na Konferencji Projektów Zespołowych, także w Strefie Kultury Studenckiej. W czasie spotkania projekty uznane za najlepsze zostaną nagrodzone. Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest dr Maciej Nikodem z Wydziału Elektroniki.

Do końca tego tygodnia studenci mają wybrać projekty, w które się zaangażują, i uformować się w grupy. W poniedziałek mogli przyjrzeć się części proponowanych tematów i dopytać firmy o szczegóły ich wymagań oraz na jaką pomoc ze strony ich przedstawicieli mogą liczyć.

I tak np. Capgemini zaproponowała pracę m.in. nad projektem „Deliver IT”, czyli społecznościową platformą wpierającą przewóz paczek. Ma to być strona, na jakiej użytkownicy znajdą osoby, które zaoferują przewóz pakunku np. z Krakowa do Warszawy, itp. Capgemini chce także, by studenci stworzyli aplikację „JavaMaster”, czyli grę sprawdzającą wiedzę z zakresu programowania. Ma ona m.in. zawierać ranking użytkowników, oferować różne konkursy, integrację z Facebookiem i grę w trybie real-time.
Razem z Capgemini studenci mogą także stworzyć elektroniczną książeczkę zdrowia dziecka, aplikację mobilną EatWithMe (służącą do umawiania się na wspólne posiłki lub do wspólnego zamawiania jedzenia) czy proste gry komputerowe.

Z kolei Nokia proponuje udział w dwóch projektach. Pierwszy  polega na stworzeniu aplikacji do zdalnej kontroli urządzeń, drugi na opracowaniu algorytmów planowania miejskiej sieci komunikacyjnej.  – Chcemy, by uczestnicy tego projektu znaleźli korelację między różnymi źródłami danych dostępnych publicznie i wykorzystali je do predykcji wspomagających planowanie miejskiej sieci komunikacyjnej – tłumaczył Piotr Grzybowski, przedstawiciel firmy. – Mogłyby pomóc w planowaniu budowy tras rowerowych, optymalizacji miejskiego systemu transportu, optymalizacji Wrocławskiego Roweru Miejskiego czy prognozowania korków.

Studenci mogą również zdecydować się np. na wspólne projekty z firmą Sonel – aplikacja klawiatury działającej przez bluetooth, projekt konwertera-sterownika albo analizatora jakości zasilania PQM lub Tieto – m.in. zaprojektowanie i zbudowanie systemu umożliwiającego śledzenie małych obiektów wewnątrz budynków. A to zaledwie część z propozycji, w jakich mogą wybierać młodzi elektronicy. Z wszystkimi projektami można zapoznać się tutaj.

Tegoroczna Konferencja Projektów Zespołowych jest czwartą edycją wydarzenia. Jej sponsorami są firmy Microsoft, Nokia, Fanuc, DataArt i Tthaumatec. Więcej szczegółów tutaj.

lucy