Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Łukasz Czepiela na Politechnice Wrocławskiej. Na spotkanie zapraszają studenci

15.02.2016 | Aktualizacja: 16.02.2016 10:08

(fot. Francisco Oliveira, flickr.com)

​Jaka jest najkrótsza trasa przelotu samolotem uwzględniająca wytrzymałość konstrukcji i zasady bezpieczeństwa? Jakie prawa fizyki odgrywają tutaj najważniejszą rolę? To tylko część pytań, na które postarają się odpowiedzieć Łukasz Czepiela, zawodowy pilot i pierwszy polski uczestnik wyścigów Red Bull Air Race, oraz studenci z Koła Naukowego Fizyków Nabla PWr

Współpraca naszych studentów z Łukaszem Czepielą trwa już od dłuższego czasu. Ich zadaniem jest opracowanie modelu, który pozwoli pilotowi na zoptymalizowanie przelotu, tak by w trakcie wyścigu mógł uzyskać jak najlepszy czas. Młodzi fizycy przygotowali już schemat lotu odpowiadający dokładnej trasie najbliższych zawodów Red Bull Air Race, które odbędą się w Abu Dabi.


W trakcie czwartkowego spotkania Łukasz Czepiela przetestuje przygotowaną przez studentów trasę na symulatorze lotów. Dzięki temu studenci zbiorą dane potrzebne do kolejnych obliczeń i dalszego optymalizowania modelu przelotu.

– Zdajemy sobie sprawę, że to są obliczenia teoretyczne i w rzeczywistym wyścigu nie wszystko będzie wychodziło tak samo, ale mamy ogromną satysfakcję, że możemy wykorzystać naszą wiedzę by współpracować z tak znanym sportowcem – mówi Michał Kupczyński, wiceprezes Koła Naukowego Fizyków NABLA.

Łukasz Czepiela jest zawodowym pilotem samolotów rejsowych i pilotem akrobacyjnym, który jako pierwszy i jedyny Polak wystartował w prestiżowych zawodach Red Bull Air Race. To międzynarodowe wyścigi powietrzne rozgrywane od 2003 r., stworzone i sponsorowane przez firmę Red Bull. Polegają na jak najszybszym przelocie pilota przez wyznaczoną trasę z bramkami.

Koło Naukowe Fizyków Nabla działające przy Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej zrzesza głównie studentów fizyki i fizyki technicznej, ale nie brakuje też przedstawicieli innych kierunków. Realizuje wiele projektów zarówno naukowych, jak i mających wykorzystanie praktyczne. Więcej informacji tutaj.

Spotkanie z Łukaszem Czepielą odbędzie się w czwartek, 18 lutego, o godz. 13 w sali 320A budynku A-1.

mc