Na Wydziale Elektroniki PWr studenci trzecich roczników wszystkich kierunków wkrótce zajmą się projektami zespołowymi. To ich największe prace zaliczeniowe w czasie studiów i – co istotne – przygotują je we współpracy z wybranym przedsiębiorstwem
W ostatnich tygodniach Wydział Elektroniki rozsyła do firm, z którymi współpracuje, propozycje zaangażowania się w kolejną edycję projektów zespołowych. W poprzednich latach zainteresowanie było całkiem spore, a tematy projektów dla studentów PWr przygotowywały m.in. Nokia, InsERT, Microsoft czy Tieto.
Ale zadaniem przedsiębiorstw nie jest wyłącznie określenie tematu takiego projektu. Wyznaczają także pracownika, który spotyka się ze studenckim zespołem, omawia z nim szczegóły zadania i wyjaśnia wątpliwości, a często także pokazuje, w jaki sposób organizowana jest praca w jego firmie.
– To duża szansa dla studentów, by zdobyć cenne doświadczenie – podkreśla dr Maciej Nikodem z Katedry Informatyki Technicznej na Wydziale Elektroniki. – Od pracodawców często słyszymy, że studenci nie potrafią pracować zespołowo, nie są też nauczeni raportowania, organizowania swojego czasu czy podziału zadań. A dzięki zaangażowaniu w tworzenie projektu zespołowego mają szansę przyswoić sobie tę wiedzę.
Dla firm praca ze studentami jest natomiast okazją, by wyłowić najlepszych kandydatów do pracy. Bardzo często wyróżniający się członkowie zespołów realizujących projekt z danym przedsiębiorstwem są później zapraszani na staż albo nawet od razu dostają ofertę pracy. Projekty tworzone przez studentów dotyczą bardzo różnych dziedzin. W ubiegłym roku zespoły przygotowały m.in. mobilnego asystenta EcoDrivingu, protezę dłoni EZI-Hand czy komputerową wersję gry w statki.
- Najwięcej zgłoszeń dotyczy zwykle zadań związanych z programowaniem. Bardzo przydałyby się nam także projekty związane z automatyką, telekomunikacją czy robotyką, bo tych jest zwykle najmniej – opowiada dr Maciej Nikodem.
Zainteresowane firmy swoje tematy projektów mogą zgłosić do 27 stycznia. Wydział Elektroniki zachęca także stowarzyszenia, fundacje czy instytucje, które mają ciekawe pomysły na zadania, jakie mogliby zrealizować studenci w ramach swoich prac zaliczeniowych (mogą to być np. aplikacje mobilne stworzone na potrzeby organizacji). Każdy projekt jest realizowany pod opieką jednego z prowadzących zajęcia na Wydziale Elektroniki. Najlepsze zostaną zaprezentowane na czerwcowej Konferencji Projektów Zespołowych, a te najlepsze z najlepszych zyskają nagrody od sponsorów. Wcześniej studenci będą mieli szansę uczestniczyć w szkoleniach, które przygotują ich do prowadzenia prezentacji biznesowych i opowiadania o swoich produktach.
Więcej na temat projektów zespołowych i konferencji tutaj.
Lucyna Róg
|