Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Ponad 150 robotów powalczy w „Serowcu”. W sobotę Robotic Arena

09.12.2015 | Aktualizacja: 12.12.2015 16:37

Turniej minisumo (fot. Krzysztof Mazur)

W dziewięciu konkurencjach zmierzą się zawodnicy z całej Polski, którzy w sobotę przyjadą na Politechnikę Wrocławską na zawody Robotic Arena. Organizatorzy – Koło Naukowe Robotyków KoNaR – spodziewają się 158 robotów i 220 konstruktorów

Nowością tegorocznych zawodów (organizowanych już po raz siódmy) będzie konkurencja Puck Collect. To jedna z najmłodszych kategorii w zawodach robotycznych. W Polsce na razie powstało tylko kilka konstrukcji, które mogą uczestniczyć w Puck Collect – w tym dwie na Politechnice Wrocławskiej. Zadaniem robota jest w niej pozbieranie z planszy krążków w określonym kolorze. Trudność polega na tym, że krążki są w dwóch barwach i to robot musi odróżnić te, które powinien zgromadzić.


Studenci z KoNaR-u wystawią w Puck Collect oba swoje roboty – Pakera, który jest dużym modułem chwytającym krążki, i SwarmPucka, który przypomina stację dokującą - wysuwają się z niej mniejsze robociki, a każdy łapie po jednym krążku i wraca do niej. Na zawodach będą konkurować z robotem skonstruowanym przez studentów Politechniki Warszawskiej.
Organizatorzy zaprosili także do rywalizacji w konkurencjach:

* Linefollower (Light i Turbo) – w których konstrukcje muszą jak najszybciej pokonać trasę wyznaczoną przez jednokolorową taśmę przyklejoną na podłożu, to najpopularniejsze konkurencje zawodów,

* mini-, micro- i nanoSumo – to walki robotów o różnych rozmiarach,

* microMouse i microMouse 1/4 – w których roboty szukają drogi do wnętrza labiryntu, a potem muszą go opuścić.

sumo_mik15.jpg
Aż 11 robotów zgłoszono także do ostatniej z konkurencji – Wabco Freestyle. To kategoria nietypowa, bo polega przede wszystkim na prezentacji. Konstrukcje nie rywalizują tu bezpośrednio ze sobą – nie walczą, ścigają się, itp. – a w wyznaczonym czasie pokazują na scenie, na czym polega ich wyjątkowość. W sobotę obejrzymy tam roboty m.in. z Warszawy, Krakowa i Wrocławia, ale także np. konstrukcję przygotowaną przez gimnazjalistę ze Szczawina (woj. łódzkie). W czasie zawodów jury złożone z pracowników Katedry Cybernetyki i Robotyki PWr wskaże finałową trójkę, która będzie miała dodatkowy czas na zaprezentowanie się publiczności, a później to właśnie publiczność z jurorami wskaże zwycięzcę.

- W każdej z konkurencji nagrodzimy zdobywców trzech pierwszych miejsc statuetkami i dyplomami – opowiada Arek Mielczarek z KoNaRu. – Celowo nie wręczamy dużych nagród w naszym turnieju. Wychodzimy z założenia, że najważniejsza jest dobra zabawa i satysfakcja ze swojego robota. Gdy pojawiają się wartościowe nagrody, duch fair play zaczyna zanikać. A to dla nas także ważne.

robotic2015.png
Zawody Robotic Arena zostaną rozegrane w sobotę na parterze budynku C-13. Początek o godz. 8. Szczegóły dotyczące godzin rozgrywania poszczególnych konkurencji i finałów można znaleźć tutaj.

Sponsorami zawodów są firmy Wabco, Astor, Espotel, ElectroPark, WynajemIT.pl i Printor.

lucy