Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Dziewczyny, które lubią nowe technologie, docenione przez Intel i Perspektywy

14.10.2015 | Aktualizacja: 14.10.2015 11:10

Wręczenie stypendium odbyło się 13 października w siedzibie firmy Intel w Gdańsku (fot. Grzegorz Mehring, gdansk.pl)
Beata Szeląg i Karolina Malanowska - studentki Politechniki Wrocławskiej - zdobyły roczne stypendium w ramach programu „Nowe technologie dla dziewczyn”. Oprócz wsparcia finansowego otrzymały także możliwość rozwoju zainteresowań naukowych pod okiem specjalistów z firmy Intel
Studentki PWr znalazły się w gronie 20 dziewczyn z różnych uczelni technicznych nagrodzonych przez pomysłodawców programu – Intel i Fundację Edukacyjną Perspektywy.  – Do wzięcia udziału w naszym projekcie zaprosiliśmy maturzystki i studentki – opowiada Bianka Siwińska z Perspektyw. Dodaje, że jest to odpowiedź na bardzo małą liczbę kobiet zajmujących się branżą technologiczną w Polsce. – Chcemy wydobyć potencjał drzemiący w dziewczynach i zachęcić je do rozwijania zainteresowań naukowych.
W pierwszym etapie rekrutacji wpłynęło 600 zgłoszeń. – Wybraliśmy 43 najlepsze, które zaprosiliśmy do rozmowy online – opowiada Bianka Siwińska. – Byliśmy pozytywnie zaskoczeni  kreatywnością dziewczyn, rozległymi zainteresowaniami i otwartością na świat  - dodaje. – Właśnie takie osoby mają szansę  zmieniać rzeczywistość wokół nas.

Beata Szeląg studiuje na drugim roku informatyki na Wydziale Elektroniki PWr.  Programowaniem zajęła się w liceum i dlatego zdecydowała się studia techniczne. Od roku prowadzi warsztaty z robotyki i programowania w szkołach podstawowych i gimnazjach. Interesuje się także teatrem, od 7 lat gra w amatorskiej grupie teatralnej „Piąta Ściana” we Wrocławiu.
Z kolei Karolina Malanowska dopiero co rozpoczęła naukę na Wydziale Informatyki  i Zarządzania PWr. Od dziecka interesuje się programowaniem, grafiką komputerową i rzeczywistością wirtualną. Kierunek informatyczny był dla niej oczywistym wyborem. Lubi też muzykę i podróżowanie.
Dziewczyny otrzymały roczne stypendium w wysokości 12 tys. złotych. Oprócz tego będą mogły skorzystać z doświadczenia i pomocy mentorów z firmy Intel. Beata Szeląg będzie rozwijać swoje zainteresowania branżą IT pod okiem Jarosława Szmigielskiego, a Karolina Malanowska trafiła pod skrzydła Katarzyny Szymków.
Program stypendialny „Nowe technologie dla dziewczyn” realizowany jest po raz pierwszy.  Akcja ma zachęcić dziewczyny do zainteresowania się nowymi technologiami i wyboru kierunków studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. 
Więcej o projekcie tutaj.
ISZ