Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Naukowcy dyskutują o nano- i mikromechanice. Konferencja na PWr

08.07.2014 | Aktualizacja: 11.07.2014 14:05

4. Krajowa Konferencja Nano- i Mikromechaniki na Politechnice Wrocławskiej (fot. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz)

130 uczestników z ośmiu państw, 11 prelegentów, 10 sesji tematycznych, 34 zaplanowanych dyskusji, 55 plakatów naukowych i trzy dni spotkań i rozmów – na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęła się 4. Krajowa Konferencja Nano- i Mikromechaniki
- Cieszę się, że mimo upału za oknem zdecydowaliście się być tutaj i uczestniczyć w tak ważnym dla rozwoju nauki wydarzeniu - powitał uczestników dr hab. inż. Zbigniew Sroka, prorektor ds. studenckich Politechniki Wrocławskiej. O najnowszych osiągnięciach i badaniach prowadzonych w nano- i mikroskali rozmawiają naukowcy m.in. z Drezna, Liverpoolu, Berna, Ilmenau, Warszawy i Wrocławia. Tematyka konferencji dotyczy szerokiego spektrum dziedzin, w których wykorzystywane są nanostruktury, jak technika, elektronika, biologia, biotechnologia, mikrobiologia.
- Liczę bardzo na to, że nasze spotkanie zaowocuje nie tylko cenną dyskusją i wymianą doświadczeń, ale też rzeczywistą współpracą naukową w przyszłości – mówił szef komitetu organizacyjnego profesor Teodor Gotszalk z Zakładu Metrologii Mikro- i Nanostruktur Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki PWr. 


W pierwszej z czterech zaplanowanych na wtorek sesji naukowych wystąpiła dr Ling Hao z brytyjskiego Instytutu Metrologicznego NPL w Teddington. Mówiła m.in. o nowym rodzaju mikrorezonatorów mechanicznych, bazujących na strukturach grafenowych. Opowiadała też o zaawansowanej technologii wytwarzania grafenu. Z kolei profesor Ehrenfried Zschech z Instytutu Fraunhofera z Drezna omówił wyzwania stojące przed technologiami mikroelektronicznymi w kontekście integracji trójwymiarowej. Zaprezentował też nowe materiały i technologie, takie jak TSV  (through-silicon via) czy 3D IC (trójwymiarowy układ scalony).
Kolejne wystąpienia dotyczyły m.in. zastosowania mikroukładów „lab-on-a-chip” (laboratorium na chipie), układów typu MEOMS (Micro Electro-Optical-Mechanical System) czy badań z wykorzystaniem mikro- i nanostruktur.
Obrady potrwają do czwartku. Szczegółowy program wystąpień dostępny tutaj.
ISZ
4. Krajowa Konferencja Nano- i Mikromechaniki, 8-10 lipca, Politechnika Wrocławska (budynek C-13).  Organizatrorzy: Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki PWr oraz Komitet Mechaniki Polskiej Akademii Nauk. Językiem oficjalnym konferencji jest  angielski.