Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Młodzi mechanicy na konferencji w Dreźnie

20.03.2014 | Aktualizacja: 21.03.2014 10:21

(fot. archiwum Wydziału Mechanicznego)

38 studentów Wydziału Mechanicznego wzięło udział w Międzynarodowym Sympozjum „Laser & Tailored Joining Symposium” w Dreźnie, zwiedzili też laboratoria badawcze Instytutu Fraunhofera


Studentów z Politechniki Wrocławskiej do Drezna zaprosił profesor Eckard Beyer, dr h.c. PWr, dyrektor Fraunhofer-Institut für Werkstoff- und Strahltechnik IWS. W sympozjum wzięli udział studenci kierunków: Mechatronika, Mechanika i Budowa Maszyn oraz Automatyka i Robotyka wraz z opiekunami dr. inż. Marcinem Korzeniowskim, dr inż. Beatą Łetkowską i mgr. inż. Wojciechem Nosko wzięli udział w Międzynarodowym.
W Dreźnie zwiedzili również laboratoria badawcze Fraunhofer IWS, uczestniczyli w pokazach zaawansowanych technik łączenia, m.in. zgrzewania tarciowego FSW, zgrzewania pulsem magnetycznym oraz spawania i napawania laserowego.
Rozmowa z Darią Pitak i Michałem Mlakiem, studentami III roku mechatroniki na Wydziale Mechanicznym
Czy to Wasz pierwszy wyjazd na konferencję?
Daria Pitak: Konferencja w Dreźnie była dla nas pierwszym tego typu przedsięwzięciem. Do tej pory mieliśmy okazję odwiedzić m.in. firmę Sitech w Polkowicach, jak również miejscowy Wrocławski Park Technologiczny oraz siedzibę Radia Wrocław.
Możliwość zapoznania się z międzynarodowymi nowinkami technologicznymi była dla nas czymś nowym i nawet całkiem onieśmielającym. Tym bardziej, że Politechnika Wrocławska była nie tylko jedyną uczelnią z Polski, która brała udział w tym sympozjum, ale wręcz jedną z dwóch uczelni technicznych, które zostały tam zaproszone. Mogliśmy posłuchać, i to z pierwszej ręki, o czymś, co dzieje się teraz i dotyczy branży, w której prawdopodobnie przyjdzie nam za parę lat stawiać pierwsze poważne kroki.
Swoją przyszłość wiążecie z technologiami laserowymi i procesami spajania?
Michał Mlak: Nie wykluczamy tej możliwości. Jesteśmy na trzecim roku. To właśnie ten moment, gdy wybieramy tematy prac inżynierskich, co poprzedza mniej lub bardziej skomplikowana analiza tego, co właściwie chcemy robić w przyszłości, gdzie pracować. Tego typu wybory determinują każde następne, dlatego ważne jest, aby mieć świadomość wszystkich swoich możliwości.
Czy udział sympozjum pomógł wam w tej kwestii?
MM: - Myślimy, że każdy z nas był w stanie znaleźć tematykę, która najbardziej odpowiadała profilowi własnego kierunku studiów. Podczas konferencji mogliśmy usłyszeć o naprawdę interesujących, innowacyjnych rozwiązaniach w problematyce współczesnych metod łączenia materiałów, jak również nowoczesnej technologii laserowej, co samo w sobie mogło zainteresować studentów MiBMu. Jednak tematy związane ze sposobami sterowania prezentowanych urządzeń, a także kontroli i automatyzacji procesów dodatkowo przyciągnęły uwagę dużej części grupy z MTRu oraz AiRu.
DP: - Oprócz samej konferencji zwiedziliśmy również laboratoria badawcze Fraunhofera i braliśmy udział w pokazach symulacyjnych na tamtejszych stanowiskach projektowych. Zdecydowanie był to jeden z najciekawszych punktów programu wycieczki. Mieliśmy okazję obejrzeć w praktyce to, co często było nam znane jedynie z teorii. Ponadto dużym wyróżnieniem była możliwość porozmawiania z ekspertami z całego świata na temat ich wynalazków, a nawet o ewentualnej współpracy. Bez przeszkód można było podzielić się z dziekanem swoją opinią na temat prezentacji, a także przedyskutować wnioski.
Co sądzicie o tym, aby takie wyjazdy były częściej organizowane przez wydział?
MM: - Jesteśmy za! Każdy taki wyjazd to niepowtarzalna okazja do nawiązania kontaktów w branży oraz poszerzenia swojej wiedzy na temat nowych technologii. Z drugiej strony, aby wykorzystać taką szansę w pełni, ważne jest wstępne przygotowanie i nabyta wcześniej wiedza w danej tematyce. Im więcej jesteśmy w stanie zrozumieć, im więcej różnic będziemy mogli dostrzec, tym wartościowsza staje się taka wycieczka. Z tego powodu skierowanie propozycji wyjazdu do studentów trzeciego, a nie chociażby pierwszego roku, wydaje się zrozumiałe.

Sympozjum „Laser & Tailored Joining Symposium” odbywało się w Dreźnie od 27 do 28 lutego. Politechnika Wrocławska była reprezentowana przez władze Wydziału Mechanicznego: dziekana prof. dr. hab. inż. Edwarda Chlebusa, prodziekana d.s. studiów stacjonarnych prof. dr. hab. inż. Andrzeja Ambroziaka, prodziekana d.s. studenckich dr. inż. Tadeusza Lewandowskiego oraz koordynatora d.s. promocji wydziału dr. inż. Piotra Górskiego.
Oprac. dr inż. Marcin Korzeniowski