Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Sympozjum o postępach w kryptografii kwantowej

23.01.2014 | Aktualizacja: 03.02.2014 11:27

System do kryptografii kwantowej na splątanych fotonach (fot. archiwum profesora Lucjana Jacaka)

W poniedziałek na Politechnice Wrocławskiej rozpoczyna się dwudniowe Międzynarodowe Sympozjum LFPPI: Progress in Quantum Cryptography „seQre2014”. Przyjadą światowej sławy specjaliści kwantowej kryptografii, w tym jej twórcy. 

Wykłady plenarne i prezentacje poprowadzą badacze z Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady i Chin, a także przedstawiciele firm wdrażających nową kwantową technologię kryptograficzną - QKD (Quantum key distribution): idQuantique (Szwajcaria), AIT (Austria), NTT (Japonia), MagiQ (USA), Toshiba (Japonia), Sequrenet (Francja), CompSecur (Polska). Zaplanowano również szkolenie, które poprowadzi Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych (NLTK) na PWr i CompSecur.
Wśród wykładowców są m.in. profesor Nicholas Gisin z Uniwersytetu w Genewie, profesor Artur Ekert z Uniwersytetu w Oksfordzie, profesor Vadim Makarov z Uniwersytetu w Waterloo w Kanadzie i profesor Marek Kuś z Centrum Fizyki Teoretycznej w Warszawie.
23.01_nicolas_gisin.jpg1.
Profesor Nicholas Gisin (Uniwersytet w Genewie) urodził się w Genewie w 1952 roku. Po doktoracie na Uniwersytecie Rochester w 1984 r. pracował w fimie start-up Alphatronix, zajmującej się światłowodowym oprzyrządowaniem dla przemysłu telekomunikacjnego. W 1988 r. wrócił do życia akademickiego dołączając do grupy Zastosowań Fizyki na Uniwersytecie w Genewie. W 2009 r. otrzymał pierwszą nagrodę im. J.S. Bella za pokazy długodystansowego splątania i kwantowej teleportacji. Jego grupa badawcza jest liderem w komunikacji kwantowej.
23.01_Artur-Ekert.jpg2.
Profesor Artur Ekert (Uniwersytet Oksfordzki, Narodowy Uniwersytet w Singapurze, Centrum Technologii Kwantowych w Singapurze) urodził się w 1961 r. we Wrocławiu, ukończył fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest profesorem fizyki kwantowej w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu w Oksfordzie, profesorem honorowym Lee Kong Chian Narodowego Uniwersytetu w Singapurze i dyrektorem CQT (Centrum Technologii Kwantowych). Zajmuje się aspektami przetwarzania informacji w systemach kwantowo-mechanicznych, ze szczególnym uwzględnieniem kwantowej komunikacji, kryptografii kwantowej i budowy komputera kwantowego. Jest znany jako jeden z twórców kryptografii kwantowej. Otrzymał szereg nagród, m.in. Medal Maxwella (1995) i Medal Royal Society Hughes (2007).
23.01_vmakarov.jpg3.
Profesor Vadim Makarov (Uniwersytet Waterloo w Kanadzie, Instytut Komputeryzacji Kwantowej, Laboratorium Kwantowego Hackingu) urodził się w 1974 roku w Leningradzie (Sankt Petersburg). Jest znanym specjalistą od kwantowego hackingu, dyscypliny, która stara się wynajdywać luki w niedoskonałych fizycznych zastosowaniach teoretycznie bezwarunkowo bezpiecznych komercyjnych systemów kryptografii kwantowej.

23.01_marek_kus.jpg4.
Profesor Marek Kuś (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN) urodził się w Warszawie w 1955 r. Po doktoracie na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przebywał na stażach post-doc i jako visiting professor na uniwersytetach w USA, Niemczech i Francji. Jest profesorem w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i szefem Rady Naukowej Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku. Zajmuje się zagadnieniami kwantowego chaosu i teorii informatyki kwantowej, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań algebraicznej i różniczkowej geometrii do opisu złożonych systemów kwantowych i teorii splątania.
W programie konferencji przewidziano również prezentacje wszystkich światowych firm zajmujących się kryptografią kwantową. Zaplanowano też szkolenie, które przeprowadzi Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych (NLTK) PWr i CompSecur.
red
5. Międzynarodowe Sympozjum LFPPI: Progress in Quantum Cryptography „seQre2014”, 27-28 stycznia, początek o godz. 10 w auli gmachu głównego (bud. A-1, wybrzeże Wyspiańskiego 27). Wstęp wolny.

Organizatorami konferencji są krajowa sieć Laboratorium Fizycznych Podstaw Przetwarzania Informacji (LFPPI) oraz konsorcjum NLTK na Politechnice Wrocławskiej.
----
Zdjęcia: 1. Profesor Nicholas Gisin (fot. what-buddha-said.net), 2. Profesor Artur Ekert (fot. www.merton.ox.ac.uk), 3. Profesor Vadim Makarov (fot. services.iqc.uwaterloo.ca), 4. Profesor Marek Kuś (fot. Centrum Fizyki Teoretycznej PAN)