Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Młodzi biomechanicy w Ustroniu

26.06.2013 | Aktualizacja: 26.06.2013 16:15

Anna Zięta przy nagrodzonej pracy (fot. archiwum Instytutu Materiałoznawstwa i Mechaniki Technicznej)

Podczas X Konferencji Naukowej Majówka Młodych Biomechaników im. prof. Dagmary Tejszerskiej praca zespołu Anny Zięty z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej zajęła trzecie miejsce w konkursie za najlepszy plakat studenckiej sesji plakatowej.
Konferencja odbyła się w Ustroniu. Wystąpiło ponad 220 osób, wśród nich naukowcy reprezentujący największe ośrodki biomechaniczne w Polsce: Politechnikę Śląską, Białostocką, Częstochowską, Krakowską, Łódzką, Radomską, Warszawską, Wrocławską, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach.
W czasie czterech sesji przedstawiono aż 86 prac z zakresu szeroko pojętej biomechaniki i inżynierii biomedycznej. Na sesji plakatowej dla studentów pokazane zostały prace dwóch studentek V roku Inżynierii Biomedycznej PWr, Magdaleny Tomanik oraz Anny Zięty.
Magdalena Tomanik, reprezentując Zakład Inżynierii Biomedycznej i Mechaniki Eksperymentalnej, przedstawiła badania na temat właściwości strukturalnych i mechanicznych tkanki kostnej zmienionej zwyrodnieniowo. Anna Zięty, reprezentująca zespół składający się także z dr Marzeny Lachowicz oraz profesora Jerzego Detyny (Instytut Materiałoznawstwa i Mechaniki Technicznej), omówiła wpływ warunków środowiskowych na odporność korozyjną stopu tytanu Ti6Al4V. Praca ta zajęła trzecie miejsce w konkursie za najlepszy plakat studenckiej sesji plakatowej.
Anna Zięta otrzymała również nagrodę główną konkursu „Zmaterializuj swój pomysł”, zorganizowanego przez firmę ZMP Trade. Konkurs dotyczył opracowania przedmiotu użytkowego, który swoim wyglądem nawiązuje do szeroko pojętej biomechaniki. Anna Zięta wykonała projekt otwieracza do butelek w kształcie płytki stabilizującej lędźwiowy odcinek kręgosłupa.
Spotkanie w Ustroniu dla organizatorów konferencji było szczególe - dziesiąte, jubileuszowe. To właśnie w Ustroniu odbywały się pierwsze zjazdy naukowców, doktorantów oraz studentów specjalności związanych z inżynierią biomedyczną.
Konferencja zorganizowana została przez Katedrę Biomechatroniki Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przy współudziale Katedry Motoryczności Człowieka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i Centrum Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Patronat objęło Polskie Towarzystwo Biomechaniki oraz Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej.
W ramach Majówki odbyła się też sesja specjalna pt. „ Inżynieria Biomedyczna w życiu i sporcie osób niepełnosprawnych”. Wzięli w niej udział w niej Magdalena Pierzyna (uczestniczka wyprawy do Afryki, w ramach projektu "Kierunek Szczęście"), Bartosz Ostałowski (profesjonalny kierowca sportowy oraz mistrz driftu, który prowadzi stopą) i Łukasz Szeliga (alpejczyk, trener polskiej kadry paraolimpijskiej w narciarstwie zjazdowym).
X Konferencja Naukowej Majówka Młodych Biomechaników im. prof. Dagmary Tejszerskiej odbyła się 10-12 maja 2013 r.
Dr hab.inż. Jerzy Detyna, prof. nadzw., Instytut Materiałoznawstwa i Mechaniki Technicznej