Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

KKRRiT w erze cyfryzacji

18.06.2013 | Aktualizacja: 18.06.2013 14:53

Krajowa Konferencji Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji 2013 na PWr (fot. Krzysztof Mazur)

outube

W poniedziałek na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęła się trzydniowa Krajowa Konferencji Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji 2013. 

– Miło nam, że tegoroczna Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji cieszy się takim zainteresowaniem. Rekordowa liczba ponad 200 uczestników i 16 wystawców, a także sponsorów dowodzi, że poruszane tu sprawy są istotne dla środowiska specjalistów i dla kraju – mówi członek Komitetu Programowego KKRRiT profesor Ryszard Zieliński. Dodaje, że na konferencję przyjechali najlepsi specjaliści z środowisk akademickich, przemysłowych, operatorskich, usługowych, czy administracji państwowej, które w Polsce zajmują się zagadnieniami radiokomunikacji, radiofonii, telewizji, zarządzania widmem elektromagnetycznym i świadczeniem usług multimedialnych. - Program konferencji oceniam jako bardzo atrakcyjny – uważa profesor Zieliński.
Podczas tegorocznej KKRRiT wyeksponowano wątek bliski zainteresowaniom szeregowego użytkownika mediów, a to za sprawą dyskusji panelowej „Rola oddziałów terenowych TVP w rozwoju społeczeństwa informacyjnego”. Ton dyskusji nadało wystąpienie marszałka województwa dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca, który podkreślał potrzebę otwartego formułowania problemów, z którymi borykają się oddziały terenowe. 

jurkowlaniec_panel.jpg
Rektor PWr profesor Tadeusz Więckowski zwrócił uwagę na zmiany technologiczne, które są kluczowym czynnikiem rozwoju mediów regionalnych.

rektor_panel.jpg
Wicewojewoda Ewa Mańkowska podkreślała rolę mediów publicznych, które gwarantują obywatelom dostęp do informacji, publicystyki i kultury.

wicewojewoda_panel.jpg
Dzięki kosztownej i kłopotliwej, lecz niezmiernie pożytecznej cyfryzacji ośrodki regionalne osiągną nowe możliwości i zasięg oddziaływania, a czas nadawania programów powinien wzrosnąć – mówił Marian Zalewski,członek zarządu TVP SA. Niestety z powodu trudności ze ściąganiem opłat abonamentowych (w ostatnich latach przychody z tego źródła spadły o 2/3) ośrodki TVP zmuszone są do zapełniania czasu antenowego reklamami. 

zalewski_panel.jpg
Z kolei przewodniczący Rady Programowej OTV Wrocław Henryk Koczan podkreślał, że zadaniem lokalnej telewizji jest tworzenie regionalnej tożsamości, zaś troska o „dolnośląską rację stanu”  jest jej moralnym obowiązkiem. 

koczan_panel.jpg
Pierwszym plenarnym referatem naukowym, wygłoszonym na konferencji, był „Radiowy Wszechświat” profesora Andrzeja Kusa z Centrum Astronomii UMK w Toruniu. Obok interesującego obrazu rozwoju metod radioastronomicznych można było zapoznać się z dźwiękami generowanymi przez wirujące pulsary. 

Wyklad_panel.jpg
Profesor Krzysztof Wesołowski w referacie „Systemy WCDMA 3G – dalsze perspektywy”  opowiadał, jakie szanse ma to rozwiązanie, by utrzymać się na rynku, mimo wprowadzania konkurencyjnych projektów.  W sekcjach toczyły się obrady poświęcone m.in. radiokomunikacji, technikom kodowania, cyfrowemu przetwarzaniu sygnałów itp.
Organizowana na Politechnice Wrocławskiej Krajowa Konferencji Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji 2013 wpisuje się w uroczystości związane z 60-leciem Wydziału Elektroniki PWr. 

W poniedziałek uczczono jubileusz 80-lecia profesora Daniela Bema (były prorektor PWr i dziekan Wydziału Elektroniki) oraz profesora Ryszardowa Strużaka (z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie), którym wręczone zostały Złote Odznaki Politechniki Wrocławskiej z Brylantem. 

jubilaci_panel.jpg
Ogłoszone zostały wyniki konkursu na najlepszą pracę doktorską dotyczącą radiokomunikacji i multimediów. Najlepszym wśród pięciorga finalistów okazał się dr Michał Sybis z Politechniki Warszawskiej (promotor pracy: profesor Krzysztof Wesołowski).

nagrody_panel.jpg
KKRRiT potrwa do środy, obrady toczą się w Centrum Kongresowym PWr przy ul. Janiszewskiego 8 (budynek D20).  Szczegóły tutaj. Patronują jej: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji,  Urząd Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Konferencji towarzyszy wystawa techniczna (lista wystawców tutaj).
Maria Kisza