Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Profesor Dewilde o rozwiązaniach, które zmieniły świat

21.05.2013 | Aktualizacja: 25.06.2013 16:39

Profesor Patrick Dewilde gościł na Politechnice Wrocławskiej w ramach programu Visiting Professors (fot. Krzysztof Mazur)

Wykład profesora Patricka Dewilde ”Bright Wroclaw: beacon for scientific and technological innovation” wskazał, jak działalność innowacyjna jest napędzana intelektualnymi wyzwaniami. Ich rozwiązywanie zmienia świat i kreuje przemysł.
​Poznaliśmy przykłady głównie z dziedziny informatyki i komputeryzacji (ICT). John von Neumann z zespołem ENIAC postawił pytanie, czy można zaprogramować autonomiczną inteligencję. Doprowadziło to nie tylko do powstania komputerów, ale i do wielu nowych rozwiązań: arytmometrów, programowalnych pamięci, sterowników czy rejestrów. Dzięki tym rozwiązaniom powstały: IBM, Apple, Borroughs itd.
Koncepcja zintegrowania obwodu elektrycznego skłoniła Noyce’a i Kilby’ego do przeciwstawienia się swoim pracodawcom. Choć nikt nie wierzył, że to możliwe, ani ekonomicznie opłacalne, ich osiągnięcie zaowocowało szeregiem firm, jak Intel, AMD, TSMC itd. Matematyk pracujący w Bell Labs Claude Shannon zastanawiał się, czym jest informacja i czy można ją skutecznie przesyłać. Zaowocowało to powstaniem Cisco, Qualcomm, Lucent Technologies.
Czy można stworzyć uniwersalną inteligentną sieć informacyjną? Rząd USA przyczynił się do powstania sieci ARPA, zaś strony www są dziełem Tima Bernersa-Lee z CERNu. Dzięki nim powstały Google, Yahoo, Facebook, Amazon itd.
Czy komputery mogą ukazywać szczegółowy obraz wnętrza ciała? John Radon, Alessandro Villabona stworzyli skany CT. Carr, Ivanov, Lauterbur, Mansfield z University of Nottingham pracują nad technikami NMR. Technika PET rozwijana jest na University of Pennsylvania (Kuhl, Chapman, Edwards). Prace nad analizą komórki in situ prowadzi m.in. profesor Elżbieta Bereś-Pawlik z PWr. Z takich rozwiązań korzystają GE, Philips czy Bioscan. - Wszystko te przykłady dowodzą wielkich gospodarczych pożytków z nauki – mówił profesor Dewilde. 
W dyskusji, która rozgorzała, analizowano możliwości formalne (dotacje państwowe i europejskie, współpracę z gospodarczymi potentatami), a także znaczenie czynników finansowych i prawnych.
Profesor Patrick Dewilde gościł na Politechnice Wrocławskiej  w ramach programu Visiting Professors, dzięki któremu Wrocław odwiedzają wybitni naukowcy i popularyzatorzy nauki. Wtorkowy wykład był ostatnim z pięciu, jakie wygłosił na PWr.
Maria Kisza