Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Jak ochraniać drewniane zabytki? Spotkanie ekspertów na PWr

09.09.2015 | Aktualizacja: 11.09.2015 09:37

(fot. Krzysztof Mazur)

Ponad dwustu naukowców z dwudziestu krajów świata bierze udział w konferencji „Shatis 2015”, która w środę rozpoczęła się na Politechnice Wrocławskiej. Głównym tematem spotkania jest ochrona, konserwacja oraz wzmacnianie historycznych obiektów i konstrukcji drewnianych
– Konferencja odbywa się już po raz trzeci, ale po raz pierwszy w Polsce. Poruszane na niej tematy dotyczą ochrony obiektów drewnianych znajdujących się na całym świecie, dlatego biorą w niej udział naukowcy m.in. z Japonii, Korei Płd. czy Meksyku – mówi dr inż. Łukasz Bednarz z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr.
W trakcie trzydniowego spotkania będzie można zobaczyć ok. 120 prezentacji związanych z ochroną historycznych obiektów drewnianych. Będzie to dobra okazja nie tylko do wymiany doświadczeń, ale też do poznania aktualnych badań w tej dziedzinie realizowanych w innych krajach.
– Na świecie jest bardzo dużo problemów z ochroną tego typu budowli – zaznacza prof. Jerzy Jasieńko z Politechniki Wrocławskiej. - Wiele zostało bezpowrotnie utraconych w wyniku trzęsień ziemi, pożarów, ale też niszczycielskiej działalności ludzi. Podczas konferencji musimy bardzo mocno podkreślić potrzebę rozszerzenia wiedzy w obszarze ochrony tych zabytków. 


W Polsce drewniane zabytki koncertują się głównie wokół kościoła ewangelickiego, katolickiego i ortodoksyjnego. Na terenie naszego kraju mamy ok. 1100 drewnianych kościołów.
– Są one w różnym stanie - wyjaśnia dr Łukasz Bednarz. - Staramy się nimi jak najlepiej opiekować, ale to wymaga ogromnych nakładów finansowych. Niestety nie zawsze wystarcza na to środków, bowiem koszty ochrony są bardzo wysokie. Większość pieniędzy pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od organizacji pozarządowych, które tym się zajmują.
Spotkaniu towarzyszy wystawa poświęcona szesnastu drewnianym cerkwiom znajdującym się w regionie karpackim w Polsce i na Ukrainie, które w 2013 r. wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ekspozycję można oglądać w holu Gmachu Głównego Politechniki Wrocławskiej.
Michał Ciepielski