Sześcioosobowa delegacja z Polski od soboty uczestniczy w pierwszej Światowej Konferencji Naukowej organizowanej przez Hebrajski Uniwersytet w Jerozolimie. Gości na niej 15 noblistów i ponad 400 studentów z całego świata, w tym dwóch przedstawicieli Politechniki Wrocławskiej
- Ta konferencja to przede wszystkim szansa dla zdolnych studentów, by mogli porozmawiać z laureatami nagrody Nobla, posłuchać ich wystąpień i zainspirować się ich pracą – opowiada Mateusz Pigoń, dyrektor Departamentu Kultury w Ambasadzie Izraela. – Ale jednocześnie to także okazja, by poznać Izrael, jego kulturę i środowisko naukowe. W ostatnich latach Izrael stawia na rozwój nauki, finansuje badania i stara się stwarzać jak najlepsze warunki dla współpracy ośrodków akademickich z gospodarką.

Światowa Konferencja Naukowa w Izraelu (World Science Conference Israel, W=sci) odbywa się po raz pierwszy, ale jej organizator - Hebrajski Uniwersytet w Jerozolimie – liczy na to, że spotkanie noblistów ze studentami stanie się coroczną tradycją. W tym roku jego zaproszenie przyjęło 15 naukowców. To m.in. prof. Steven Chu, który w 1997 r. wspólnie z Williamem Phillipsem i Claude’em Cohen-Tannoudjim dostał Nagrodę Nobla za rozwój metod chłodzenia i pułapkowania atomów laserem. Do Jerozolimy przyjechali także prof. Robert Aumann – nagrodzony Noblem za prace dotyczące zastosowania teorii gier w naukach społecznych i mikroekonomii – i prof. Richard J. Roberts uhonorowany za odkrycie genów podzielonych (intronów i egzonów). Lista gości Światowej Konferencji Naukowej tutaj.
W programie wydarzenia są sesje plenarne, dyskusje przy okrągłym stole, sesje studentów z noblistami i warsztaty naukowe. Konferencja potrwa do czwartku. Zaproszono na nią ponad 400 studentów z ponad 70 krajów całego świata. Pojechała tam także delegacja z Polski – pięcioro studentów matematyki, biotechnologii i ochrony środowiska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Politechniki Wrocławskiej oraz opiekun – pracownik naukowy z UAM.
Naszą uczelnię reprezentują Łukasz Leżaj i Tomasz Skalski, studenci z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.
Yt
Delegację do Jerozolimy wskazała Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Organizator konferencji pokrywa koszty udziału studentów w tym wydarzeniu.
Część punktów programu jest relacjonowana na żywo na stronie internetowej konferencji.
lucy
|