Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Międzynarodowe sympozjum o kompleksach makromolekularnych po raz pierwszy w Polsce

10.08.2015 | Aktualizacja: 12.08.2015 09:48

Prof. Krzysztof Matyjaszewski z Carnegie Mellon University na IUPAC International Symposium on MacroMolecular Complexes (fot. Krzysztof Mazur)

Chemicy z całego świata przyjechali na pięć dni do Wrocławia. W poniedziałek wieczorem rozpoczęło się tu sympozjum o kompleksach makromolekularnych odbywające się pod egidą IUPAC, czyli Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej. Organizuje je Wydział Chemiczny PWr

Decyzja o przyznaniu organizacji sympozjum Politechnice Wrocławskiej zapadła dwa lata temu w głosowaniu komitetu międzynarodowego. – To dla nas bardzo duże wyróżnienie i ogromny prestiż – zaznacza dr Anna Jakubiak-Marcinkowska z Wydziału Chemicznego PWr, członkini komitetu organizacyjnego sympozjum.


IUPAC International Symposium on MacroMolecular Complexes jest organizowane po raz szesnasty. 

- Po raz pierwszy odbyło się 30 lat temu w Japonii – opowiada prof. Andrzej Trochimczuk, dziekan Wydziału Chemicznego PWr, który stoi na czele komitetu organizacyjnego tegorocznego IUPAC IS MMC. – Wówczas skupiało się na kompleksach metali. Wraz z rozwojem nanotechnologii w nauce pojawiło się dużo więcej możliwości, stąd dziś nasze sympozjum jest bardzo interdyscyplinarne. Spotykają się na nim naukowcy z różnych dziedzin wiedzy, którzy dzielą się informacjami o swoich osiągnięciach, opowiadają o ostatnich wynikach badań i pokazują, nad czym aktualnie pracują. Można tu usłyszeć m.in. o pracach laboratoryjnych, które nadal są w toku i mogą jeszcze przynieść wiele zaskoczeń, a także o badaniach, które powstały na zamówienie przemysłu, a ich twórcy mogą zdradzić jedynie ogólne informacje na temat swoich wyników. 

Do Wrocławia przyjechało około 70 naukowców z całego świata, m.in. z USA, Australii, Japonii, Egiptu i wielu krajów europejskich. Wśród nich prof. Krzysztof Matyjaszewski z Carnegie Mellon University, który wygłosił wykład inauguracyjny. Opowiadał o kompleksach polimerowych i materiałach hybrydowych, jakie powstają dzięki ATRP, czyli polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu. Pokazywał m.in. stem gel, czyli bardzo miękki żel polimerowy, który jest jednocześnie bardzo wytrzymały. Profesor udowadniał jego właściwości, wyświetlając nagrania, na których żel był miażdżony, a mimo to nie pękał ani nie odkształcał się. Na kolejnym wideo naukowcy zrzucali jajka z wysokości kilkunastu metrów. Lądowały na powierzchni wyłożonej żelem polimerowym, który amortyzował uderzenie. Skorupka pozostawała nienaruszona. Prace nad żelem jeszcze trwają, ale już dziś można przewidywać, jak duże będzie jego zastosowanie.

Naukowiec opowiadał także m.in. nanożelach, które są obecnie testowane na szczurach, a w przyszłości mogłyby być wykorzystywane w medycynie.

Z gościnnymi prelekcjami na sympozjum wystąpią także prof. Eduard A. Karakhanov z Moscow State University, prof. Mark Humphrey z Australian National University, prof. Toshihiro Ihara z Kumamoto University, prof. Ecaterina S. Dragan z „Petru Poni" Institute of Macromolecular Chemistry, prof. Kenji Hanabusa z Shinshu University, prof. Kimihisa Yamamoto z Tokyo Institute of Technology i prof. Henryk Kozłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Uczestnicy spotkania dyskutują o najnowszych osiągnięciach w dziedzinie chemii makromolekularnej, obejmującej polimery syntetyczne i pochodzenia naturalnego. Skupią się m.in. na kompleksach makrocząsteczek z metalami i kompleksach polimerowych, właściwościach przewodzących materiałów czy zastosowaniach biologicznych kompleksów makromolekularnych.

- To bardzo „gorące” tematy w środowisku naukowym i dla międzynarodowych koncernów – podkreśla dr Jakubiak-Marcinkowska. – Na całym świecie wiele zespołów pracuje nad metodami efektywnego gromadzenia energii, przekazywania informacji czy zastosowaniem kompleksów polimerowych jako efektywnych nośników leków. Ostatnio głośno jest o projektach chipów biologicznych, które będą magazynować znacznie większe ilości informacji niż dotychczas stosowane nośniki. O tych i wielu innych przyszłościowych rozwiązaniach będzie można posłuchać na referatach uczestników naszego sympozjum.

Chemicy będą debatować do piątku w salach konferencyjnych hotelu Mercure przy pl. Dominikańskim. Będą mieli także okazję zwiedzić Wrocław i jego zabytki oraz obejrzeć miasto z perspektywy Odry, podczas rejsu statkiem wycieczkowym.

Szczegółowy program wydarzenia na stronie internetowej sympozjum. Pracami komitetu naukowego konferencji kierował prof. Eishun Tsuchida z Waseda University, a na czele komitetu organizacyjnego stanął prof. Andrzej Trochimczuk, dziekan Wydziału Chemicznego PWr. Sympozjum sponsorują firmy BASF i WITKO.

lucy