Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Trwa konferencja Modern Electric Power Systems [ZDJĘCIA]

06.07.2015 | Aktualizacja: 06.07.2015 12:06

Konferencja Modern Electric Power Systems 2015. Przemawia prof. Tarlochan Sidhu (fot. Krzysztof Mazur)

Ponad 90 naukowców i przedstawicieli firm energetycznych przyjechało na Politechnikę Wrocławską. Przez cztery dni będą dyskutować o trendach i wyzwaniach w rozwoju systemów zasilania, a także kwestiach ekonomicznych i prognozach energetycznych

- Do naszej konferencji wróciliśmy po pięciu latach. Poprzednio spotkaliśmy się w 2010 r., także tutaj na Politechnice Wrocławskiej – mówił na rozpoczęciu MEPS prof. Eugeniusz Rosołowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji. – Postanowiliśmy zaprosić państwa do siebie, bo obserwujemy ogromne zmiany w tematyce systemów zasilania i rosnące wyzwania. Jesteśmy przekonani, że warto o nich rozmawiać i dzielić się informacjami.


W konferencji uczestniczy ponad 90 przedstawicieli świata nauki i biznesu, m.in. z Australii, Chin, Indii, Iranu, a także Niemiec, Danii i Ukrainy. Na Politechnice Wrocławskiej będą debatować przez cztery dni, skupiając się na systemach zasilania i kwestiach ekonomicznych w rozwoju energetyki. 

Uczestników MEPS powitał prof. Waldemar Rebizant, dziekan Wydziału Elektrycznego PWr. Przypomniał, że nasza uczelnia jest uznawana za najlepszą uczelnię techniczną w Polsce, a w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.  Podkreślał też, że wydział, którym kieruje, na co dzień współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami, w tym także z międzynarodowymi korporacjami.  – Jesteśmy także częścią konsorcjum Smart Power Grids, będącego elementem IATI, czyli Autostrady Technologii i Innowacji. Zapraszamy do współpracy – zachęcał.

Pierwszą prelekcję na konferencji wygłosił prof. Tarlochan Sidhu z kanadyjskiego University of Ontario Institute of Technology. Opowiadał o stworzonej tam instytucji badawczej UOIT Microgrid Innovation and Research Park, gdzie zespół naukowców pracuje m.in. nad instalacjami trigeneracyjnymi, stacjami ładowania pojazdów elektrycznych czy zagadnieniem bezprzewodowego ładowania pojazdów elektrycznych. Pokazywał także zdjęcia z laboratoriów centrum ACE (Automotive Centre of Excellence). To jednostka, która współpracuje z zewnętrznymi partnerami – firmami i rządem, oferując m.in. możliwość testowania różnych produktów. – W jednym z laboratoriów jesteśmy w stanie wytworzyć dowolną pogodę, od upałów, bo temperaturę -40 st. C, a do tego najróżniejsze rodzaje deszczu, śniegu i nasłonecznienia, a także wiatr o prędkości do 240 km na godz. – opowiadał prof. Tarlochan Sidhu. – Dzięki temu możemy przetestować np. działanie paneli fotowoltaicznych.

Konferencję Modern Electric Power Systems organizują wspólnie Katedra Elektroenergetyki na Wydziale Elektrycznym PWr oraz Katedra Badań Operacyjnych, Finansów i Zastosowań Informatyki na Wydziale Informatyki i Zarządzania PWr. Szczegółowe informacje na jej temat tutaj.

lucy