Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

XXI Wrocławskie Targi Książki Naukowej [WIDEO]

18.03.2015 | Aktualizacja: 02.04.2015 13:11

XXI Wrocławskie Targi Książki Naukowej (fot. Krzysztof Mazur)

W Bibliotechu zaprezentowało się ponad 40 wydawców z całej Polski. W czasie otwarcia targów wręczono nagrody dla książki o najlepszej szacie graficznej oraz dla najlepszej książki i autora publikacji popularyzującej naukę wśród młodzieży
XXI Wrocławskie Targi Książki Naukowej trwały trzy dni (18-20 marca). W tym roku po raz pierwszy wystawcy prezentowali się nie w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, a w Bibliotechu. Swoje stanowiska rozstawiło tam ponad 40 wydawców, nie tylko z uczelnianych oficyn wydawniczych, ale także ogólnopolskich wydawnictw mających w swojej ofercie książki naukowe i popularnonaukowe. 

youtube

Oferta wydawców była bardzo szeroka. Były tam m.in. publikacje z takich dziedzin, jak statystyka, chemia, fizyka, ale także historia architektury, hodowla zwierząt, historia Polski i poszczególnych regionów kraju czy nauka języków. Było także stanowisko z plakatami z popularnych filmów i komiksów, stoisko Centrum Taniej Książki, a nawet miejsce, gdzie można kupić wielkanocne pisanki.
Wydawcy kusili promocjami i rabatami sięgającymi nawet kilkudziesięciu procent. Wielu zachęcało do przejrzenia katalogów ich tegorocznych nowości.

dosrodka1.jpg
- Wrocławskie Targi Książki Naukowej są najstarszą imprezą tego typu w Polsce. Trudno ją przecenić – mówił na otwarciu targów profesor Andrzej Żelaźniewicz, prezes wrocławskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. – To świetna okazja nie tylko dla czytelników, którzy przychodzą tu, by znaleźć interesujące ich tytuły. To także okazja dla wydawców, księgarzy i bibliotekarzy do współzawodnictwa.
Profesor Eugeniusz Rusiński, prorektor ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką Politechniki Wrocławskiej i Halina Dudek, dyrektor organizującej targi Oficyny Wydawniczej PWr podkreślali, że tegoroczna impreza jest wyjątkowa choćby ze względu na miejsce, w jakim się odbywa. – To biblioteka bez papierowych książek, a zatem miejsce symboliczne, pokazujące tendencję na rynku książek naukowych – tłumaczy Halina Dudek. – Młodzi chętniej sięgają dziś po źródła cyfrowe i książki elektroniczne. Wierzymy jednak, że książka papierowa nie zginie. Choćby z tego względu, że zupełnie inaczej się ją odbiera. Czytanie w takiej formie sprzyja skupieniu.


Tradycyjnie już na otwarciu targów przyznano nagrody w konkursach wydawniczych. Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najtrafniejszą szatę edytorską książki naukowej powędrował do Tomasza Bogusławskiego z Wydawnictwa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku za książkę Danuty Popinigis „Carillony i muzyka carillonowa dawnego Gdańska.

nagrody.jpg
W tej kategorii jury przyznało także cztery równorzędne nagrody za książki:
• Zbigniew Mikołejko „We władzy wisielca. Ciemne moce, okrutne liturgie” – projekt graficzny i typograficzny Stanisław Salij, Joanna Kwiatkowska, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk.
• Beata Mytych-Forajter „Latająca ryba. Studia o podróżopisarstwie Ignacego Domeyki” – projekt szaty graficznej Anna Krasnodębska-Okręglicka, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
• Jarosław Woźniczka, Monika Hajdas, Witold Kowal „Zarządzanie marketingiem” – projekt okładki Beata Dębska, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
• Janusz Zagrodzki „Władysław Strzemiński. Obrazy słów” – projekt graficzny Sławomir Iwański, Wydawnictwo Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Jury przyznało również wyróżnienia książkom:
• Jerzy Bajkowski „Ciecze i tłumiki magnetoreologiczne. Właściwości, budowa, badania, modelowanie i zastosowania” – projekt okładki Janusz Olech, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności w Warszawie.
• Tomasz Jakubowski „Portrety artystów w grafice. Ryciny z kolekcji Adama Broża” – projekt graficzny Zofia Tomaszewska, Zamek Królewski w Warszawie.
• Janusz Tondel „Między książką a sztuką. Eugeniusza Przybyła toruńskiego bibliofila i malarza pasje i rozczarowania” – projekt okładki (przy współudziale Romana Tondela), kart działowych, napisów Piotr Gojowy, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
• „Ministerstwo Spraw Zagranicznych II Rzeczypospolitej. Organizacja, polityka, ministrowie” pod redakcją Piotra Długołęckiego i Krzysztofa Szczepanika, przy współpracy Janusza Frysia i Henryka Walczaka, projekt graficzny Bang Bang Design, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego „Minerwa”.
• Jakub Czopek, Jarosław Kinal „Alfabet nauki Uniwersytetu Rzeszowskiego” – opracowanie techniczne i graficzne Piotr Wisłocki, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego.
• Baltazar Opec „Żywot Pana Jezu Krysta (1522)”, wydali i wstępem opatrzyli Wiesław Wydra i Rafał Wójcik, wstęp ikonograficzny Katarzyna Krzak-Weiss, projekt typograficzny wnętrza i projekt okładki Mateusz Czekała, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Najlepsze książki w tej kategorii wybierało jury w składzie: profesor Eugeniusz Rusiński, profesor Paweł Banaś i profesor Małgorzata Komza z Uniwersytetu Wrocławskiego, Jolanta Domaradzka z Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Jakub Kortyka z agencji reklamowej „trzypunkty”, Katarzyna Kaczorowska z Gazety Wrocławskiej i profesor Wojciech Zawadzki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Najlepszą książką popularyzującą naukę wśród młodzieży uznano „Scratch, komiksowa przygoda z programowaniem”. – To nasza najnowsza pozycja. Ukazała się na rynku zaledwie przed trzema tygodniami – mówi Wacław Nalepka z wydawnictwa Helion. – Jest skierowana do uczniów ostatnich klas podstawówki. Nauczy ich edukacyjnego języka programowania Scratch, stworzonego przez Mitchela Resnicka, pomysłodawcę serii Lego MindStorms.
Książkę można obejrzeć na stronie internetowej wydawnictwa.
W konkursie na najlepszego autora książki popularyzującej naukę wśród młodzieży nagrodzono Tomasza Rożka, który napisał „Kosmos”. To doktor fizyki i dziennikarz naukowy, laureat tytułu „Popularyzator nauki” przyznawanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polską Agencję Prasową. Autor nie mógł niestety odebrać nagrody osobiście. Zostanie mu ona doręczona.
W obu tych kategoriach o nagrodach zadecydowało jury, w skład którego weszli: profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, Agnieszka Niczewska, pełnomocnik rektora ds. Zespołu Szkół Akademickich oraz Aleksandra i Piotr Stanisławscy, twórcy bloga Crazy Nauka.
Do konkursów swoje publikacje zgłosiły 24 wydawnictwa. O nagrody konkurowało 56 książek.
Targi były też okazją spotkania znanych autorów. W środę Mariusz Urbanek, dziennikarz i publicysta, opowiadał o swojej najnowszej książce „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna”. Spotkanie poprowadziła Magda Piekarska, dziennikarka kulturalna związana z wrocławską Gazetą Wyborczą i Radiem Wrocław Kultura. Natomiast w czwartek na targach swoją opowieść „Władca liczb” promował dr Marek Krajewski, a seksuolog profesor Zbigniew Izdebski i pisarz profesor Janusz Leon Wiśniewski opowiadali o swojej wspólnej publikacji „Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości”. Spotkanie z nimi prowadzili dziennikarze Magda Piekarska i Jacek Antczak.
Lucyna Róg