Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Konferencja Future of Wireless Systems

15.04.2013 | Aktualizacja: 15.04.2013 16:58

Organizatorzy konferencji: członkowie KN Wireless Group z prof. Ryszardem Zielińskim i dr. Zbigniewem Jóskiewiczem (fot. materiały organizatorów)

Wyobraźmy sobie sieć, która płynnie dostosowuje się do rodzaju komunikacji, samodzielnie odfiltrowuje szum i dostosowuje się do potrzeb użytkownika. Taką właśnie potęgę drzemiącą w obecnej architekturze sieci uwalnia LiquidNet  – mówił Kamil Witecki, przedstawiciel Nokia Siemens Networks, który wystąpił na czwartej konferencji Future of Wireless Systems, zorganizowanej przez  Koło Naukowe studentów Wydziału Elektroniki Wireless Group.
W wystąpieniu „Unleashing network capacity with LiquidNet” podkreślał, że można w ten sposób odpowiedzieć na ogromne zapotrzebowanie na coraz sprawniejsze przesyłanie coraz większej ilości informacji.  Z kolei Jakub Jakubowski z Nokia Siemens Networks przedstawił ewolucję standardu sieci komórkowych od WCDMA  do HSPA+ („More, faster, HSPA”). - Sieć oparta na technice Wideband Code Division Multiple Access powstała w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Evolved High Speed Packet Access (HSPA+) to standard bezprzewodowej komunikacji szerokopasmowej zdefiniowany przez konsorcjum 3GPP i opisany w zbiorze dokumentów oznaczonym jako Release 7. Technologia zapewnia mobilny dostęp do Internetu z szybkością, która w piku osiąga 168 Mb/s – wyjaśniał prelegent. Do tego funkcjonuje konkurencyjny standard bezprzewodowego przesyłu danych LTE, który poza uproszczeniem architektury zwiększa prędkość przesyłania danych i efektywność spektralną radiowych łączy, a zmniejsza opóźnienia i koszt transmisji.
Słuchacze konferencji mogli też poznać kolejny krok w ewolucji sieci komórkowych: Flexi Multiradio Antenna System prezentowany przez Andrzeja Osekowskiego z Nokia Siemens Networks. To nowoczesne rozwiązanie pozwala znacznie zwiększyć wydajność stacji bazowych i zmniejszyć koszt ich eksploatacji. Kolejna nowoczesna technologia to WiMAX. Od trzech lat firma INEA S.A. buduje w Wielkopolsce opartą na niej infrastrukturę szerokopasmowej sieci bezprzewodowej. Krzysztof Banasiak przedstawił zalety tego rozwiązania, dotychczasowe osiągnięcia oraz plany na przyszłość.
Interesującym rozwiązaniem przedstawionym przez Marcina Dryjańskiego z firmy IS-Wireless była samoorganizująca się sieć SON (Self-Organizing Networks), która jest nowością w systemie LTE stawiającym nowe wymagania co do utrzymywania i organizowania sieci. Dąży się tu do samokonfiguracji i samooptymalizacji sieci, co umożliwia minimalizację kosztów operacyjnych. Wraz z wprowadzeniem sieci LTE/LTE-Advanced operatorzy będą obsługiwać często aż 3 technologie (GSM, UMTS i LTE), a po wprowadzeniu femto-komórek (niewielkich nadajników telefonii komórkowej umożliwiającej użytkownikowi dostęp do usług sieci 3G lub  4G) pojawią się ponadto różne warstwy sieci. Opanowaniu tego problemu służy właśnie rozwiązanie Self-Organizing Networks ułatwiające automatyzowanie sieci.
RFID (radio-frequency identification) to technika identyfikacji obiektu wykorzystująca fale radiowe do przesyłania danych i zasilania elektronicznego układu (etykieta RFID) stanowiącego etykietę obiektu. Technika umożliwia odczyt, a czasami także zapis układu RFID. Odczyt – w zależności od konstrukcji systemu – jest możliwy z odległości do kilkudziesięciu centymetrów lub kilku metrów od anteny czytnika. System umożliwia identyfikację wielu etykiet znajdujących się jednocześnie w polu odczytu. Etykieta RFID przytwierdzona do przedmiotu stanowi zabezpieczenie wyrobu przed jego fałszowaniem. Na konferencji studenci zapoznali się z unikalną technologią RFID.ON. opracowaną przez wrocławską spółkę PPU COMEX specjalizującą się w produkcji etykiet i systemów automatycznej identyfikacji. Jej przedstawiciel Tomasz Radziszewski przedstawił uniwersalne rozwiązanie w dziedzinie pakowania i oznaczania produktów. Stworzone rozwiązanie jest tańsze od tradycyjnego i nadaje się do powszechnego stosowania.
Bardziej handlowe podejście do problematyki wdrożeń nowoczesnych technologii przedstawił Piotr Pietrzyk z Telecom Market Intelligence. Wystąpienie „Wygrywające modele biznesowe a rynek 4G” miało przedstawić ewolucję modeli biznesowych na przykładzie graczy rynku czwartej generacji.
Panel studencki
Istotną częścią cyklu konferencji organizowanych przez Wireless Group jest Panel Studencki. W tym roku przewodniczący Koła Naukowego Studentów inż. Paweł Deyk przedstawił swoje, uzyskane podczas przygotowywania pracy inżynierskiej, wyniki badań wydajnościowych sieci typu mesh (kratowej) w systemie WLAN. Określił, jak sieć ta sprawdza się w warunkach domowych, jakie opóźnienia i zmiany prędkości transmisji powstają w wyniku zastosowania infrastruktury. Przedstawił też rozwój koncepcji sieci kratowych i prace nad przygotowywanym standardem sieci bezprzewodowych  802.11s.
Uczestniczący w konferencji studenci i pracownicy, zwłaszcza prof. Ryszard Zieliński, żywo reagowali na wystąpienia. Zgłaszali pytania i uwagi. Wiedzą bowiem – jak ujął to Jakub Jakubowski z Nokia Siemens Networks, że „the future is not something we travel to... It is something we build together”.
Wireless Group jest kołem naukowym zrzeszającym studentów i doktorantów z PWr. Działa w nim około 20 osób pod kierunkiem prof. Ryszarda Zielińskiego i dr. Zbigniewa Jóskiewicza. Członkowie koła interesują się przyszłościowymi systemami bezprzewodowymi, m.in. WiMAX, HSPA (+), 3GPP-LTE, UWB i WiFi oraz technikami Software Defined Radio, Cognitive Radio etc. Służą też kolegom z innych kół studenckich w telekomunikacyjnej obsłudze imprez.
Maria Kisza