Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Badania i Technologie

Drukuj

NANOHEAT, czyli pomiary w nanoskali

30.04.2014 | Aktualizacja: 05.05.2014 11:31

Profesor Teodor Gotszalk (fot. Bartek Sadowski)

10 LAT W UNII EUROPEJSKIEJ. Zespół naukowców z Zakładu Metrologii Mikro- i Nanostruktur Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej uczestniczy w międzynarodowym konsorcjum powstałym wokół projektu NANOHEAT
– To trzyletni program, którego koordynatorem jest Instytut Technologii Elektronowej
z Warszawy, a Politechnika Wrocławska jest partnerem naukowym – mówi profesor Teodor Gotszalk.

ue-pwr_1.jpg
Głównym celem projektu jest opracowanie, wykonanie oraz zweryfikowanie zaawansowanej platformy pomiarowej do charakteryzacji mikro- i nanoprzyrządów. Naukowcy szczególny nacisk kładą na badania nowo opracowywanych nanoprzyrządów z dziedziny More-than-Moore oraz Beyond CMOS. Projekt NANOHEAT ma dostarczyć narzędzi służących do wszechstronnej, wielodomenowej obserwacji zjawisk zachodzących w nanoskali. – Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie przemysłu elektronicznego, który wymaga nowych materiałów oraz rozwiązań konstrukcyjnych niezbędnych do realizacji coraz wydajniejszych układów elektronicznych – uważa dr Paweł Janus z warszawskiego ITE (absolwent Politechniki Wrocławskiej).
W skład konsorcjum wchodzą trzy placówki badawczo-rozwojowe (ITE, Fraunhofer, IBM), cztery grupy uniwersyteckie (Politechnika Wrocławska, TU Ilmenau, UFC, EPFL) oraz dwa przedsiębiorstwa (IMINA, ZEISS). 


– Zadaniem kierowanego przeze mnie zespołu jest opracowanie otoczenia pomiarowego i sterującego dla rodziny czujników, sensorów i aktuatorów wykonywanych w Instytucie Techniki Elektronowej. Wykorzystywać to potem będą partnerzy przemysłowi projektu, tacy jak laboratorium IBM Rueschlikon czy firma Carl Zeiss – jeden z najbardziej znanych producentów mikroskopów elektronowych – wyjaśnia profesor Teodor Gotszalk. Dodaje, że budżet Politechniki w tym projekcie wynosi około 350 tysięcy euro. – To fundusze inwestowane głównie w ludzi i materiały. Sprzęt i umiejętności są naszym wkładem podstawowym w ten projekt. Dla młodych naukowców, doktorantów udział w takim światowym konsorcjum jest niezwykle ważny. Mają okazję pracować w szerokim gronie nie tylko partnerów naukowych, ale i przemysłu. To otwiera perspektywy – uważa koordynator projektu na Politechnice Wrocławskiej. W skład jego zespołu badawczego wchodzi 6 osób.

– Według mojej wiedzy jest to jedyny projekt 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej typu STREP, czyli celowy projekt badawczy, koordynowany przez polski instytut, i to w dziedzinie bardzo zaawansowanych technologii nanoelektroniki. A to dowód, że w Polsce takie badania mają przyszłość – uważa profesor Teodor Gotszalk.
Iwona Szajner
**NANOHEAT, program współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach 7. Programu Ramowego w piorytecie tematycznym Technologie Informacyjne i Komunikacyjne (ICT) – Objective ICT-2011.3.1 Very advanced nanoelectronic components: design, engineering, technology and manufacturability. Całkowity budżet projektu wynosi ponad 5,9 mln euro.