Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Badania i Technologie

Drukuj

Głośna muzyka nie boli, więc dlaczego niszczy słuch?

18.03.2013 | Aktualizacja: 21.05.2013 16:39

Pomiary słuchu (fot. Krzysztof Mazur)

Pomysłodawcą i organizatorem seminarium pod tym tytułem był mgr inż. Bartłomiej Kruk wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Polskiej Sekcji AUDIO ENGINEERING SOCIETY AES.


Odbyło się ono 19 grudnia 2012 r. w auli gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej. Prelegentami na sesji byli: dr inż. Maurycy Kin (PWr), mgr inż. Tomasz Poremski (Geers) oraz lek. med. Karolina Marek i lek. med. Aleksandra Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.
Organizatorzy zwrócili swoim wystąpieniem uwagę na szkodliwość głośnego słuchania muzyki przez słuchawki i przedstawili znaczenie odpowiedniego doboru słuchawek, zwłaszcza ich typu. Podczas zajęć seminaryjnych przedstawiono obraz cywilizacyjnych zagrożeń słuchu. Rosnące tempo życia sprawia, że mamy coraz mniej czasu dla siebie. Staramy się zagospodarować krótkie chwile wolności, w których odcinamy się od bieżących problemów. Chętnie w tym celu sięgamy po przenośne odtwarzacze muzyki, które są coraz tańsze, coraz mniejsze i oferują coraz lepszą jakość dźwięku. Niestety głośne – często zbyt głośne – słuchanie muzyki nie boli. Nowoczesne urządzenia skłaniają do zwiększania natężenia hałasu, który aplikujemy sobie bezpośrednio do ucha. Któż nie spotkał w tramwaju, autobusie, na ulicy osoby ze słuchawkami w uszach, która słuchała muzyki na tyle głośnej, że i inni mogli ją usłyszeć? Jak głośny był więc sygnał docierający do ucha użytkownika tych słuchawek? Niestety, to częsty błąd młodych ludzi. Organizm nie powie im, że właśnie niszczą sobie słuch, a raz uszkodzone komórki słuchowe nigdy się nie zregenerują.
Wyniki prowadzonych badań wskazują, że wystarczy słuchać zbyt głośnej muzyki z odtwarzaczy mp3 przez pięć lat przez godzinę dziennie, aby doprowadzić swój słuch do ruiny. Protetycy słuchu, choć nastawieni sceptycznie do słuchania muzyki przez słuchawki, przyznają, że słuchanie jej z umiarkowaną głośnością przez maksymalnie osiem godzin dziennie nie stanowi już takiego zagrożenia. Głośne słuchanie muzyki staje się chorobą cywilizacyjną, głównie wśród młodzieży, ale media pomijają ten temat.
Po zakończeniu części wykładowej seminarium, w której udział wzięło około 200 licealistów i studentów, każdy z uczestników mógł poddać się audiometrycznym badaniom słuchu. Przeprowadzili je studenci z koła naukowego stanowiącego studencką sekcję Audio Engineering Society. W badaniach wzięło udział ponad 80 osób w wieku 16-25 lat. Na rysunkach poniżej przedstawiono przykładowe audiogramy badanych osób. Pierwszy pokazuje audiogram osoby bez ubytku słuchu. Drugi to audiogram 17-latka używającego słuchawek dousznych (lekki ubytek słuchu). Wyraźnie widać, że mimo młodego wieku ma on już trudność ze słyszeniem wysokich częstotliwości. Ze wstępnej analizy przeprowadzonych badań wynika, że aż 15% młodych osób ma podobne objawy. Choć stoją dopiero u progu życia zawodowego, ten deSociefekt będzie ograniczał ich możliwości, np. w wyborze pracy zawodowej.
Analiza uśrednionych wyników dla przebadanej grupy pozwala stwierdzić, że młode osoby mają podwyższony próg słyszenia średnio o 13 dB.
Jeśli nie będzie się informować społeczeństwa o zagrożeniu, jakie wynika z ekspozycji na hałas, już za 10-15 lat aparaty słuchowe będą w równie powszechnym użytku, co okulary korekcyjne. Stwierdzono ponadto, że prawdopodobieństwo powstawania uszkodzeń słuchu zależy też od rodzaju słuchawek.
Zdecydowanie najmniej zalecane są słuchawki douszne.

Czym jest AES?
AES to koło naukowe przy Wydziale Elektroniki PWr, które skupia studentów zainteresowanych akustyką i inżynierią dźwięku. Jest ono jednocześnie studencką sekcją międzynarodowej organizacji Audio Engineering Society zrzeszającej naukowców, inżynierów i studentów zajmujących się profesjonalnie akustyką. Dzięki tej afiliacji studenci mają dostęp do wydawnictw, norm i czasopism wydawanych przez stowarzyszenie AES. Warto zajrzeć na www.aes.org.
Studenckie koło AES zajmuje się szeroko pojętą akustyką. Praktyczny wymiar tych zainteresowań to ochrona przed hałasem, konstruowanie prawa akustyki wnętrz (projektowanie studiów radiowych, pomieszczeń odsłuchowych itp.) i specjalistyczne pomiary. Główny nurt działalności koła stanowi realizacja nagrań i koncertów na Politechnice Wrocławskiej.
Studenci z AES mają do dyspozycji studio nagraniowe w budynku C 5. Regularnie rejestruje się tu występy indywidualnych artystów i zespołów muzycznych. Organizowane są również szkolenia dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z profesjonalnym sprzętem audio.
Bartłomiej Kruk