10 LAT W UNII EUROPEJSKIEJ. Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej pracują nad stworzeniem bioimplantu. Ma on pomóc w rekonstrukcji twarzy po usunięciu tkanek nowotworowych
Badania rozpoczęto w 2010 r. Ich efektem ma być opracowanie nowatorskich produktów inżynierii tkankowej, wspomagających regenerację i odtworzenie rozległych ubytków tkanek kostnych, które powstają w wyniku usuwania nowotworu. Prace zakończą się w czerwcu 2014 r.
– Projekt ma duże szanse na wdrożenie, pacjenci już się zgłaszają do pierwszych testów, chociaż badania nie weszły jeszcze nawet w fazę przedkliniczną – tłumaczy dr inż. Bogdan Dybała z Katedry Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji na Wydziale Mechanicznym, koordynator prac na Politechnice Wrocławskiej.
Dr Dybała tłumaczy, że ta metoda pozwoli na zaprojektowanie implantu idealnie dopasowanego do konkretnego przypadku. – My opracowaliśmy tytanowe rusztowanie, tzw. skafold, który potem w laboratorium biologicznym jest zasiedlany komórkami macierzystymi danego pacjenta – mówi dr Dybała. – Dzięki temu do pacjenta trafia implant z jego własnymi komórkami, nie ma żadnych reakcji odrzuceniowych. To olbrzymia nadzieja dla osób, u których wykonanie rekonstrukcji twarzy do tej pory były niemożliwe albo bardzo trudne do wykonania.
W projekcie „Bioimplant” uczestniczą: Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej (lider), Centrum Onkologii z Warszawy (partner medyczny), Warszawski Uniwersytet Medyczny i Politechnika Wrocławska (partnerzy naukowi). Kierownikiem projektu na naszej uczelni jest prof. dr hab. inż. Edward Chlebus.
Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej w zespole dr Eweliny Świątek-Najwer powstał też system komputerowy do planowania i nawigowania narzędziami podczas operacji wszczepienia implantu. – Podczas zabiegu chirurg będzie widział na ekranie, gdzie dokładnie musi przyciąć kość i jak dopasować implant – tłumaczy dr Dybała. Dodaje, że projekt wchodzi w fazę końcową. – Wykonano już część inżynieryjną, teraz nasi partnerzy medyczni przeprowadzają badania na zwierzętach. Wyniki testów na szczurach wypadły bardzo dobrze. Już wiadomo, że będziemy się starać o finansowanie na kontynuację projektu – mówi badacz.
Projekt Bioimplant realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna. – Politechnika Wrocławska otrzymała na badania 6 mln zł z przeznaczeniem na wynagrodzenia kilkunastoosobowego zespołu naukowców i zakup odpowiedniego oprzyrządowania, np. komory do przygotowania proszku tytanu, oprogramowania czy elementów systemu nawigacji chirurgicznej – mówi dr Bogdan Dybała. – Udział w projekcie zaowocował już powstaniem wielu ciekawych publikacji naukowych i dostarczył materiały do kilku prac doktorskich. To wartości dodane – uważa koordynator „Bioimplantu” na Politechnice Wrocławskiej.
Iwona Szajner
***Bioimplanty dla potrzeb leczenia onkologicznego ubytków tkanki kostnej – BIOIMPLANT, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka; 1.1.2. Strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych. Całkowity koszt projektu wynosi 31 795 800 zł, 6 milionów otrzymała Politechnika Wrocławska. Środki finansowe w 100 proc. pochodzą z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Czas realizacji styczeń 2010 – czerwiec 2014.