10 LAT W UNII EUROPEJSKIEJ. Innowacyjna metoda zatrzymywania wilgoci w glebie ma wspomagać wegetację i prawidłowy rozwój roślin, które same nie mogą efektywnie pobierać wody
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracowali geokompozyty, które zwiększają plony i minimalizują straty przy obsadzaniu lasów. Można je wykorzystywać również w ogrodnictwie, przy kształtowaniu terenów zielonych w pasach drogowych czy transporcie roślin. W swoim rozwiązaniu naukowcy zastosowali polimery, które pod wpływem kontaktu z wodą zwiększają swoją objętość nawet do 400 razy. W postaci hydrożelowych granulek trafiają one do specjalnie uformowanej agrowłókniny, którą następnie umieszcza się w glebie w miejscu sadzenia. Pod wpływem nawodnienia granulki pęcznieją i tworzą swoisty rodzaj zbiornika, z którego świeżo posadzona roślina przyjmuje wilgoć. Dla jednej sadzonki stosuje się zwykle 150 gramów polimeru, który może zatrzymywać dziesiątki litrów płynu. Kiedy zapasy zaczynają się zmniejszać, polimery kurczą się, ale gdy tylko znowu otrzymają wodę – najczęściej w postaci deszczówki, odzyskają swoją objętość. – Taki geokompozyt może służyć nawet przez trzy lata. Po tym czasie rośliny wykształcają już wystarczająco silny system korzeniowy, żeby samodzielnie pobierać wodę z gleby – wyjaśnia profesor Andrzej Trochimczuk, kierownik projektu na Politechnice Wrocławskiej, dziekan Wydziału Chemicznego.
Początkowo przy pracach nad geokompozytami naukowcy wykorzystywali hydrożele na bazie kwasu akrylowego. Te jednak, pod wpływem składników obecnych w glebie i nawozach sztucznych zbyt szybko traciły swoje właściwości higroskopijne. Dlatego w kolejnym etapie zmodyfikowano hydrożele przez wprowadzenie do ich struktury silniejszych kwasów np. sulfonowych. Ta zmiana pozwoliła również na wzbogacenie hydrożeli o mikroelementy i sole mineralne, które wzmacniają roślinę podczas procesu wzrostu oraz chronią ją przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Tym sposobem nowe geokompozyty nie tylko utrzymują glebę w odpowiedniej wilgotności, ale również dostarczają roślinom cennych pierwiastków. Przeprowadzone badania wykazały, że innowacyjne rozwiązanie może znacznie zwiększyć wydajność upraw. – Dane dostarczone przez naszych partnerów wskazują, że przy zastosowaniu geokompozytów plony truskawek zwiększyły się o 75 procent, a straty przy obsadzaniu lasów spadły z 40 do 5 procent. Joanna Pająk **Geokompozyty sorbujące wodę – innowacyjne technologie wspomagające wegetację roślin; Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka; 1.3.1. Projekty rozwojowe. Projekt o wartości ponad 7 mln zł zrealizowały wspólnie Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska oraz Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.
|