Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Badania i Technologie

Drukuj

Dr Sotor i dr Soboń opowiedzą o grafenie

09.12.2013 | Aktualizacja: 12.12.2013 10:01

​Ta najpóźniej odkryta alotropowa forma węgla jest uważana za materiał przyszłości dla zastosowań w fotonice i optoelektronice. O potencjalnych zastosowaniach grafenu opowiedzą dr Jarosław Sotor i dr Grzegorz Soboń z Katedry Teorii Pola Elektromagnetycznego, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki.
Wykład odbędzie się 11 grudnia o godz. 13.15 w sali 105 bud. C-5. Będzie przeglądem potencjalnych zastosowań grafenu w fotonice i optoelektronice. Ten dwuwymiarowy kryształ, o płaskiej i ultra-szerokiej absorpcji liniowej, rozpatrywany jest jako alternatywa/uzupełnienie istniejących technologii: detektorów promieniowania, modulatorów światła, przeźroczystych kontaktów elektrycznych, nasycalnych absorberów itp.

Naukowcy zaprezentują prace prowadzone przez Grupę Elektroniki Laserowej i Światłowodowej Politechniki Wrocławskiej nad zastosowaniem grafenu w układach laserów światłowodowych, generujących ultrakrótkie impulsy światła w trzecim oknie telekomunikacyjnym, wykorzystującym aktywne włókna domieszkowane jonami erbu oraz w paśmie 1900-2100 nm z włóknem aktywnym domieszkowanym jonami tulu.
Dr Jarosław Sotor i dr Grzegorz Soboń są pracownikami Katedry Teorii Pola Elektromagnetycznego, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki, kierowanej przez profesora Krzysztofa Abramskiego. Prcują nad zastosowaniem nanomateriałów: grafenu, tlenku grafenu, nanorurek węglowych, topologicznych izolatorów do generacji ultrakrótkich impulsów w układach laserów światłowodowych.
W 2011 roku, jako pierwsza grupa w Polsce i jedna z pierwszych na świecie, uzyskali generację impulsów femtosekundowych w układzie erbowego lasera światłowodowego, wykorzystującego mechanicznie eksfoliowany grafen jako nasycalny absorber. W ramach dotychczas prowadzonych prac badawczych uzyskali rekordowe wyniki:
- pierwszy układ lasera światłowodowego na bazie światłowodów utrzymujących stan polaryzacji, największa częstotliwość repetycji (2,22 GHz),
- pierwszy układ wzmacniania impulsów femtosekundowych generowanych w laserze na bazie grafenu,

- pierwszą demonstrację jednoczesnej generacji impulsów ultrakrótkich na długościach fali 1550 nm i 1950 nm.
Naukowcy współpracują z grupami badawczymi z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (grupa dr Lipińskiej i dra Strupińskiego) oraz z Nanyang Technological University (grupa profesora Hana Zhanga). Swoje badania realizują w ramach projektów badawczych finasowanych przez NCBiR (program Graf-Tech), NCN (projekt w ramach programu OPUS), Ministerstwo Nauki (projekt w ramach programu Iuventus Plus).
Wojciech J. Krzysztofik
* „Grafen i jego zastosowania w fotonice i optoelektronice”, środa 11 grudnia, godz. 13.15 , sala 105 bud. C-5. Wykład organizowany jest przez Komitet Elektroniki i Telekomunikacji PAN / IEEE PL Chapter AP-S /AES-S/MTT-S w ramach Seminarium Środowiskowego „Anteny, Mikrofale, Komunikacja Mobilna”.

Grafen - badania na Politechnice Wrocławskiej (materiał archiwalny Telewizji Studenckiej Styk, zrealizowany dla TV Polsat):
youtube