Zagraniczne praktyki i turystyczne wyjazdy, taniec, budowa robotów, a może spływy kajakowe? Dla aktywnego studenta Politechnika Wrocławska ma kilkadziesiąt propozycji na spędzanie wolnego czasu
Prawie 60 najróżniejszych organizacji
studenckich, kół naukowych i agend kultury zaprezentuje się 13 marca w
„Serowcu”. To okazja przede wszystkim dla studentów pierwszego roku
studiów, by zobaczyli, że uczelnia to nie tylko wykłady, ćwiczenia i
seminaria.
youtube
- Sądzę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mamy m.in. klub filmowy, media studenckie czy koła naukowe jak OFF-ROAD, którego łazik marsjański zajął drugie miejsce na konkursie w USA - opowiada Kamil Nawirski, prezes fundacji Manus, która wspólnie z samorządem studenckim PWr organizuje marcowe Dni Aktywności Studenckiej.
Jak student ze studentem
W czasie imprezy organizacje studenckie prezentują to, czym zajmowały się w ubiegłym roku. Wielu kusi pierwszoroczniaków aranżacją swoich stanowisk, starając się w ten sposób jak najlepiej pokazać, na czym polega ich działalność. Są więc kajaki, ergowiosła, stroje taneczne, a nawet roboty i motocykle.
- Wszystko to w nieformalnej atmosferze – podkreśla Sylwester Oracz z Manusa. – Chodzi nam o to, by zainteresowani mogli pogadać ze starszymi kolegami twarzą w twarz, podpytać o to, co robią w swoich organizacjach i jak można do nich dołączyć.
Na stanowisku Klubu Speleologicznego PWr chętni będą mogli przyjrzeć się sprzętowi do wspinaczki oraz obejrzeć zdjęcia i filmy z wypraw.
- W zeszłym roku mieliśmy nawet konkurs wyścigów na linie, ale w tym roku warunki na to nie pozwolą. Niemniej jednak zapraszamy wszystkich zainteresowanych aktywnością w górach, wspinaczką, eksploracją jaskiń czy po prostu turystyką – zachęca Andrzej Żak z Klubu Speleologicznego. – Zapraszamy nie tylko tych, którzy już od jakiegoś czasu wędrują po górach, ale także tych, którzy dopiero chcieliby zacząć. Mamy sporo sprzętu i możemy go wypożyczać.
Z kolei Studenckie Koło Naukowe Zarządzania Jakością „Rekiny Jakości” szykuje na DAS konkursy z nagrodami.
- Warto nas więc będzie odwiedzić – śmieje się Anna Tondel z „Rekinów Jakości”. – Liczymy na osoby, które chcą dowiedzieć się więcej o jakości i organizacji pracy czy lean management. Razem z nami będą mogły realizować swoje projekty, a nawet poznawać proces produkcyjny w fabrykach. W najbliższym czasie jedziemy np. do fabryki Porsche w Lipsku.
To się przyda w przyszłości
DAS to także cykl szkoleń związanych z działalnością studentów – do tej pory ich uczestnicy dowiadywali się m.in., jak rozwiązywać konflikty w grupie i na czym polega bycie dobrym liderem. Program tegorocznych warsztatów jest jeszcze opracowywany i wkrótce zostanie ogłoszony.
- Studia to nie tylko czas nauki i warto o tym pamiętać – przekonuje Kamil Nawirski. – Działając w organizacji, kole czy agendzie, nawiązujemy nowe relacje, zdobywamy umiejętności, które przydadzą się nam w przyszłości czy to w nowej pracy, czy też we własnej firmie. Taka aktywność to szansa, by realizować ambitne zadania i projekty, które możemy później wpisać w swoje CV. Ale oczywiście nie tylko o zapełnianie życiorysów nam tutaj chodzi. Przekonujemy po prostu, że warto jest dobrze wykorzystać czas studiów.
Podczas Dni Aktywności Studenckiej głosami prodziekanów do spraw studenckich wybierane są także najlepsze studenckie organizacje, czyli te, które są najaktywniejsze. Poprzednio były to Studencki Klub Tańca Towarzyskiego Iskra, koło „Rekiny Jakości” i Klub Speleologiczny.
Tu znajdziesz informator o organizacjach studenckich na Politechnice Wrocławskiej
Lucyna Róg
***Dni Aktywności Studenckiej 13 marca od godz. 9.30 do 15.30 w budynku C-13, czyli Zintegrowanym Centrum Studenckim przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 23-25. O szczegóły można pytać m.in. w wydarzeniu na Facebooku