Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Z Miasta

Drukuj

Zostań wolontariuszem, ale tak na poważnie!

24.11.2014 | Aktualizacja: 17.03.2015 13:40

(fot. materiały promocyjne projektu)

Koordynatorzy projektu Wrocławska Podróż do Wolontariatu poszukują studentów chętnych do pomocy. Komu? Dzieciom i młodzieży z rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych
Trwa trzecia edycja programu, w ramach którego wolontariusze regularnie spędzają czas z młodymi podopiecznymi. – Regularnie to słowo kluczowe, projekt trwa 10 miesięcy, więc jak już się ktoś zaangażuje, to na poważnie – mówi Sylwia Gorzak, która odpowiada za promocję projektu. – Chodzi o trzy-cztery  godziny w tygodniu.  Potrzebna jest pomoc w lekcjach, ale też np. wspólne chodzenie do kina, teatru czy wycieczki po mieście. Możliwości jest naprawdę dużo.
- Szukamy ludzi odpowiedzialnych, empatycznych, gotowych zrozumieć, wysłuchać, wykazać się kreatywnością. To projekt dla osób, które chcą zdobyć nowe doświadczenia, ale również dla takich, które dopiero rozpoczynają przygodę z wolontariatem – zachęcają  koordynatorzy projektu.
Dla wolontariuszy zaplanowano wsparcie w postaci szkoleń przygotowujących do pracy z młodzieżą przebywającą w pieczy zastępczej. Są to szkolenia z zakresu kompetencji miękkich, pomoc doradcy zawodowego, szkolenie podstawowe na asystentów rodziny czy trening umiejętności wychowawczych, jak również pierwsza pomoc przedmedyczna i BHP.

– Dla młodych ludzi, którym życie często wywróciło się do góry nogami, kontakt z wolontariuszem jest bardzo potrzebny – uważa Sylwia Gorzak. – Dla nich to ktoś w rodzaju starszego rodzeństwa, które nie tylko pomoże w lekcjach, ale też wysłucha, doradzi, da nadzieję.
W poprzedniej edycji programu uczestniczyła Rozalia Sikorska, studentka Politechniki Wrocławskiej. Opiekowała się 15-letnią  dziewczyną z domu dziecka. -  Projekt się już skończył, a my dalej mamy ze sobą kontakt – mówi studentka geodezji i kartografii. - Myślę, że i dla niej, i dla mnie ta relacja jest ważna. Zauważałam, że dzieciaki potrzebują  styczności z innym środowiskiem niż to, w którym tkwią na co dzień. Mieć stały kontakt z kimś, kto nie funkcjonuje w ich „systemie”. Moja podopieczna była w takim trudnym okresie, kiedy zastanawiała się, co chce dalej robić w życiu. Dużo na ten temat rozmawiałyśmy. Razem z moimi przyjaciółmi pokazywaliśmy jej różne możliwości i drogi, którymi może pójść.
Koordynatorzy projektu podkreślają, że wolontariat to nie tylko pomaganie innym, ale też osobisty rozwój. – To jest trochę tak, że pomagając innym, robisz też coś dla siebie – mówi Sylwia Gorzak. Z kolei Rozalia Sikorska  uważa, że poświęcenie energii innym prędzej czy później do nas wróci. - To rodzaj inwestycji, tylko w nieco innym, szerszym, lepszym wymiarze.
Wrocławska Podróż do Wolontariatu to projekt realizowany przez Wrocławskie Centrum Opieki i Wychowania. Uczestniczą w nim wolontariusze (studenci, osoby starsze), którzy regularnie spędzają czas z podopiecznymi. Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu młodych ludzi, którzy wychowują się w placówkach zastępczych. Projekt współfinansowany jest z funduszy unijnych. Aktualna edycja rozpoczęła się w październiku i potrwa do lipca. Jeszcze można się zgłaszać. Szczegóły na www.podrozdowolontariatu.pl lub tel. (71) 78 44 701, (71) 78 44 702
Iwona Szajner