Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

​Między NOT-em a Geocentrum. Górnicy obchodzili 45-lecie

08.11.2013 | Aktualizacja: 13.11.2013 10:44

Absolwenci górnictwa przyjechali na PWr z okazji 45-lecia wydziału (fot. Krzysztof Mazur)
Obecność na Politechnice Wrocławskiej orkiestry kopalni Rudna oznacza uroczystości górnicze. Tak było i w piątek, kiedy rozpoczął się VIII Zjazd Absolwentów Wydziału Górniczego.

Dwudniowy zjazd (8 i 9 listopada) przyciągnął 300 osób. To ponad 40 proc. z liczącego około 700 osób grona członków Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Górniczego (SAWG). - W 2013 roku nasz wydział obchodzi czterdzieste piąte urodziny. Poszliśmy w świat wieloma drogami, wybraliśmy różne drogi zawodowej kariery, niezależnie od tego spotykamy się co pięć lat, by zobaczyć naszych profesorów, kolegów i wydział – mówił w auli PWr dr Marek Sikora, przewodniczący SAWG. - Zjazd wieńczy obchody 45-lecia wydziału, ale i 25-lecia SAWG – dodał.   

- Z osiemnastu pierwszych absolwentów wydziału w auli znalazło się aż sześciu: Wojciech Glapa (dyplom nr 3), Roman Kowalak (nr 5), Jerzy Dobrowolski (nr 7), Adam Grzelak (nr 8), Andrzej Jasiński (nr 9) i Jerzy Malewski (nr 12) – podkreślił dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii profesor Wojciech Ciężkowski. Przypomniał, że w początkach Politechniki Wrocławskiej kilkukrotnie próbowano powołać Wydział Górniczy. Nie bez znaczenia dla ostatecznego wprowadzenia w życie tego zamiaru było bogactwo surowców Dolnego Śląska, a także zaangażowani w kształcenie młodych kadr: Wincenty Czechowicz, Janusz Gergowicz, Janusz Bieniewski, Stanisław Dmitruk, Janusz Gierwielaniec, Teresa Górecka, Mieczysław Jokiel, Igor Kisiel, Jan Sajkiewicz, Stanisław Sobolewski, Jan Tomaszewski, Ludwik Wójcik, Tadeusz Żur i inni. – Tablice poświęcone niektórym z nich zostały z pietyzmem przeniesione do nowej siedziby w Geocentrum – mówił profesor Ciężkowski. – Dziś nasi absolwenci są poszukiwanymi pracownikami w kraju i za granicą.

Rektor PWr profesor Tadeusz Więckowski: – Wydział kształci ludzi potrzebnych gospodarce i regionowi. Dzięki nim zasoby bogactw naturalnych Dolnego Śląska mogą zostać efektywnie wykorzystane. Nie wystarczy je wydobyć, trzeba też przetworzyć z wykorzystaniem myśli technologicznej. Dlatego wspólnie z Urzędem Marszałkowskim kreujemy regionalną inteligentną specjalizację związaną z przetwarzaniem surowców naturalnych, które są na Dolnym Śląsku. To niepowtarzalna okazja dla Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, ale i dla innych wydziałów. Od nas będzie zależało, czy osiągniemy sukces. 

Uhonorowane zostały osoby zasłużone dla wydziału. Profesor Stefan Cacoń, profesor Tadeusz Przylibski i profesor Radosław Zimroz otrzymali Złote Odznaki PWr. Wyróżniono też jako „Zasłużonych dla Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr” profesora Waltera Bartelmusa, doc. Adama Fiszera, dr. Wojciecha Glapę, profesora Zbigniewa Kozłowskiego, dr. Zbigniewa Nędzę, profesora Józefa Sawickiego, profesor Teresę Siemieniewską, profesora Andrzeja Strumińskiego, profesor Jarosławę Szwed-Lorenc, dr Barbarę Teisseyre, dr. Andrzeja Wajdę, profesor Jadwigę Więckowską, profesora Eugeniusza Wnuczaka, dr. Henryka Wojtkiewicza, mgr Łucję Wojtkiewicz i dr. Józefa Woźniaka. 

Spotkanie w auli zakończyło się zbiorową fotografią uczestników na schodach gmachu głównego. Dalsza część obchodów 45-lecia odbywała się już w Geocentrum, w którym Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii ma (już trzecią) siedzibę. Atrakcją dla wielu był przejazd kolejką linową. – To ewenement – mówił przedstawiciel Akademii Górniczo-Hutniczej. – U nas taką inwestycję proponował jeden z kandydatów w wyborach rektorskich, a u was po prostu ją zrobiono.

W Geocentrum odbywały się równolegle spotkania koleżeńskie i sesje konferencji „Aktualia i perspektywy górnictwa”. Marcin Stecki i Tomasz Kułyk opowiedzieli o rozwiązaniach informatycznych dla górnictwa w środowisku Bentley. Elżbieta Liber-Makowska mówiła o działalności Zakładu Geologii i Wód Mineralnych, a Tadeusz Głowacki o Zakładzie Geodezji i Geoinformatyki. Druga sesja poświęcona została działalności zakładów: Technologii Górniczych, Wentylacji i Bezpieczeństwa Pracy (Jacek Urbański, Mariola Stefanicka), Systemów Maszynowych (Lech Gładysiewicz, Monika Hardygóra), Geotechniki Górniczej (Witold Pytel), Przeróbki Kopalin i Odpadów (Andrzej Łuszczkiewicz oraz Ekonomiki Przemysłu i Geoekonomii (Leszek Jurdziak).

Wieczorem absolwenci spotkali się na Biesiadzie Piwnej w gmachu NOT-u, który przez lata był siedzibą górników. – To sentymentalny powrót w lata początków wydziału – mówił dr Marek Sikora. W sobotę czeka ich m.in. Walne Zebranie członków SAWG i Bal Absolwentów w hotelu Mercure.  

Maria Kisza​