Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Ludzie Politechniki

Drukuj

Dr hab. inż. Jan Danielewicz, prof. PWr, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska

27.02.2013 | Aktualizacja: 08.03.2013 16:32

Dr hab. inż. Jan Danielewicz, prof. PWr

​Urodził się w 1952 r. w Kotli. Studia na PWr, na Wydziale Inżynierii Sanitarnej (teraz Inżynierii Środowiska) ukończył w 1976 r., uzyskując z wyróżnieniem dyplom mgra inżyniera. W 1976 r. rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Inżynierii Chemicznej i Urządzeń Cieplnych na Wydziale Inżynierii Sanitarnej PWr. W 1984 r. obronił pracę doktorską nt. wymiany ciepła w dwufazowych zamkniętych termosyfonach i regulacji temperatury ich pracy z wykorzystaniem gazów niekondensujących. Habilitował się w 2002 r. W 1978 r. odbył trzymiesięczny staż naukowy w Instytucie Wymiany Ciepła i Masy im. Łykowa w Mińsku.
Dotychczasowa praca naukowo-badawcza prof. Danielewicza jest związana głównie z badaniami zjawisk i procesów wymiany ciepła i mechaniki płynów w urządzeniach mających zastosowanie w inżynierii środowiska. Szczególnie badał procesy w rurach cieplnych (heat pipes) z różnymi rodzajami struktur kapilarnych, w kolektorach słonecznych i wymiennikach ciepła. Zajmuje się ponadto ekonomiką zaopatrzenia w energię cieplną, audytami energetycznymi oraz certyfikacją energetyczną. W dorobku naukowo-badawczym ma 147 prac, w tym 87 opublikowanych, wśród nich cztery podręczniki i 23 publikacji zagranicznych. Brał czynny udział w międzynarodowych konferencjach naukowych International Heat Pipe Conference, m.in. w Pekinie, Albuquerque, Stuttgarcie oraz Tokio. W działalności dydaktyczno-wychowawczej zajmuje się przede wszystkim kształceniem studentów Wydziału Inżynierii Środowiska PWr. Prowadził wszystkie formy dydaktyczne bloku takich przedmiotów, jak: ogrzewnictwo i ciepłownictwo, ekonomika gospodarki cieplnej, ekonomika ochrony środowiska, fizyka przegród budowlanych i niekonwencjonalne źródła energii.
Prof. Danielewicz pełnił funkcje: dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska w kadencji 2008 2012, prodziekana tego wydziału (1992-1995 oraz 2002-2008), zastępcy kierownika Katedry Klimatyzacji i Ciepłownictwa (1996-2006). W kadencji 2005-2008 powołany na PWr na członka zespołu ds. Procesu Bolońskiego oraz zespołu ds. punktów ECTS. Członek sekcji Klimatyzacji i Ogrzewnictwa KILiW PAN. Laureat międzynarodowego konkursu „Koncepcja zaopatrzenia w ciepło Centrum Kultury Ekologicznej Dwór Czarne w Jeleniej Górze” (1995). Kierował grantami w ramach programu rządowego CPBP 02.04, grantami KBN. Obecnie prowadzi grant MNiSW.
Wielokrotnie nagradzany nagrodami Rektora i Dziekana. Odznaczony: Złotą Odznaką PWr (1996), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2006) oraz nadanym przez Prezydenta RP Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę (2008).

oprac. km
Zdjęcia: Krzysztof Mazur