O grecko-rzymskich miastach na skrzyżowaniu kultur będą rozmawiać uczestnicy konferencji naukowej, która w czwartek zaczyna się we wrocławskim Muzeum Architektury. Organizuje ją Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, wspólnie z innymi uczestnikami polsko-egipskiej misji konserwatorsko-badawczej w Marinie El-Alamein
Konferencja „Greco-Roman Cities at the Crossroads of Cultures” jest organizowana w związku z jubileuszem misji. Dwadzieścia lat temu konserwację i badania w Marinie El-Alamein rozpoczął prof. Stanisław Medeksza z Wydziału Architektury PWr. Od początku misję prowadzą wspólnie Egipska Najwyższa Rada Starożytności (Supreme Council of Antiquities), Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i nasz Wydział Architektury.
Samo stanowisko ma jednak dłuższą historię. Relikty hellenistycznych i rzymskich budowli niespodziewanie odsłonięto tam w 1986 r., gdy trwały prace nad współczesną wioską turystyczną. Ich rozpoznaniem zajął się prof. Wiktor A. Daszewski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Wkrótce odkryto tam liczne architektoniczne struktury - domy, publiczne budowle, magazyny portowe, odcinki ulic, place, kościół i rozległą nekropolię. Prace trwają w tym miejscu nieprzerwanie od czasu odkrycia , a decyzją egipskiego Ministra Starożytności część stanowiska w Marinie El-Alamein w przyszłym roku powinna zostać udostępniona turystom.
- W Marinie El-Alamein stale krzyżowały się kultury. Przez ten niewielki port przebiegały morskie i lądowe szlaki handlowe. Tuż obok rozwijała się Aleksandria, która miała na niego duży wpływ. Gdy Egipt stał się rzymską prowincją, miasto znalazło się w obrębie kultury rzymskiej, jednocześnie nie przestając być w zasięgu aleksandryjskiej – opowiada prof. Rafał Czerner, kierownik misji w Marinie El-Alamein. - Hellenistyczną kulturę odnajdujemy tam w synkretyzmie religijnym i kulturowym, a także w sztuce i architekturze tego miejsca.
O Marinie El-Alemein i innych antycznych miastach na skrzyżowaniu kultur będą we Wrocławiu opowiadali archeolodzy, architekci, historycy i konserwatorzy, a także religioznawcy i inni badacze.
- Mamy nadzieję, że nasza konferencja będzie okazją do porównań – podkreśla prof. Czerner. – Z pewnością znajdziemy wiele wspólnych elementów i inspiracji do dalszych badań.
Uczestnicy konferencji opowiedzą o pracach badawczych i konserwacyjnych prowadzonych m.in. w Libanie, syryjskiej Palmyrze, libijskiej Cyrenajce czy na Cyprze. Częścią konferencji będzie sesja posterowa, która pokaże prace naukowców w Maroku, na Krymie, w Libanie, Izraelu i Sudanie. Będą tam także postery pokazujące Marinę El-Alamein – przygotują je Piotr Zambrzycki i Wojciech Osiak, obaj są konserwatorami kamienia i rzeźbiarzami oraz Marlena Koczorowska, konserwatorka malarstwa.
Wśród uczestników konferencji będą m.in. prof. Alessandro Roccati, jeden z najsłynniejszych włoskich egiptologów, znakomity archeolog prof. Patrizio Pensabene z Rzymu, prof. Tomasz Waliszewski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i dwaj poprzedni dyrektorowie tej instytucji - prof. Michał Gawlikowski i prof. Wiktor A. Daszewski, który rozpocznie konferencję, opowiadając o początkach badań w Marinie El-Alamein. Pokaże też najstarsze fotografie stanowiska.
Konferencji będzie towarzyszyła wystawa na 20-lecie polsko-egipskiej misji. To 12 plansz pokazujących wybrane obiekty ze stanowiska w Marinie El-Alamein. Są tam także zdjęcia przedstawiające prace archeologów i konserwatorów PWr oraz najciekawsze znaleziska archeologiczne, takie jak odlany z brązu posążek Afrodyty czy ikonograficzne przedstawienia na glinianych lampkach oliwnych. Ekspozycja była prezentowana także w Aleksandryjskim Muzeum Narodowym.
Dwudniowa konferencja „Greco-Roman Cities at the Crossroads of Cultures” zaczyna się w czwartek o godz. 9. Otworzą ją prof. Elżbieta Trocka-Leszczyńska, dziekan Wydziału Architektury PWr, prof. Marta Kudelska, dyrektor Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Jerzy Ilkosz, dyrektor wrocławskiego Muzeum Architektury. Językiem konferencji jest angielski. Strona internetowa wydarzenia tutaj.
Lucyna Róg